1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Mevcut Ek Göstergeden Emekli Olma Şartları Neler
Mevcut Ek Göstergeden Emekli Olma Şartları Neler

Mevcut Ek Göstergeden Emekli Olma Şartları Neler

Devlet memuru olan herkes hemen ek göstergeden yararlanabilecek midir, çeşitli şartları var mıdır? Emekli olduğunda yararlanmak istenilen ek göstergede en az 6 ay çalışma şartı bazı görev ve pozisyonlar için aranmamaktadır.

A+A-

6 Ay Çalışma Şartı
2008 yılından önce devlet memuru olarak göreve başlayanlar 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanununa tabidir. Memurların ek göstergeleri, kadro derecesi ve görev unvanları DMK’ya göre belirlenir. Ek gösterge miktarı emekli aylığı ve ikramiyesini etkileyecektir. Ancak memur olmak, emekli olarak ek göstergeden yararlanmak için yeterli değildir. 1998 yapılan değişiklikten sonra en az 6 ay çalışma şartı getirilmiştir. Yani bir devlet memuru emekli olunca yararlanmak istediği ek göstergedeki görevde en az 6 ay çalışacaktır ve emekli sandığı için kesenek ve karşılık ödeyecektir. Bundan sonra herhangi bir sebeple emekli olması halinde ek göstergeden yararlanabilecektir.

Örneğin bir devlet memuru 2200 ek göstergeli bir görevden 3600 ek göstergeli bir göreve atanmış olabilir. Emekli olduğu zaman 3600 ek göstergeden yararlanmak isteyenler bu ek göstergeden prim ödemiş olmalıdır. Eğer devlet memuru emekli olduğu ek göstergeden en az 6 ay kesenek ödememişse bu göreve atanmadan önceki keseneğe göre emeklilik hakları hesaplanacaktır. Yani 6 ay değil de 5 ay bile prim ödemiş olsa 2200 ek göstergeden emekli olacaktır. Bilindiği üzere ek gösterge ne kadar yüksekse emekli olunca kazanılan mali haklar da yüksek olacaktır. Devlet memurları göreve başladıktan sonra sürekli üst mevkilere atanırlar, alt unvana atama olmaz. Bu nedenle son görev unvanından emekli olmak ve ek göstergeden yararlanmak çok önemlidir. 

6 Ay Çalışma Şartının İstisnaları
Emekli olduğunda yararlanmak istenilen ek göstergede en az 6 ay çalışma şartı bazı görev ve pozisyonlar için aranmamaktadır. Müşavirler, Bakanlar Kurulu Kararı veya müşterek kararla atananlar, özel yarışma sınavı ile mesleğe girenler, meslek içi eğitim ya da özel bir yeterlilik sınavı sonucunda göreve başlayanlar, Emniyet Hizmetleri Sınıfındakiler, MİT ve TSK personelleri için 6 ay şartı aranmaz. Yaş haddi, vazife malullüğü veya ölüm gibi sebeplerle 6 ayı dolduramayanlar da ek göstergeden yararlanabilecektir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.