1. HABERLER

  2. HABER

  3. Mevsimlik İşçilerin Hakları Nelerdir? İşçi Mali Hakları
Mevsimlik İşçilerin Hakları Nelerdir? İşçi Mali Hakları

Mevsimlik İşçilerin Hakları Nelerdir? İşçi Mali Hakları

Turizm sezonun açılması ile mevsimlik işçiler de çoğaldı. Peki, mevsimlik işçilerin hakları nelerdir? İşçi Mali Hakları hakkında hangi bilgiler var.

A+A-

Mevsimlik İşçinin Mali Hakları; Yaz aylarında mevsimlik işçi ihtiyacı oldukça artmaktadır. Turizm sezonunun açılması ile tatil beldelerinde personel açığı doğar. Tarım faaliyetlerinin yoğunlaşması ile tarlalarda çalışacak mevsimlik işçiler gereklidir. Tüm bu sebeplerden dolayı yazın mevsimlik işçilere yoğun talep oluyor. Bu kişiler yaz döneminde gerekli işlerde çalışarak, sezon kapanınca memleketine dönüyor.

Çalışması 11 ayı aşmayan kişiler mevsimlik işçi olarak niteleniyor. Mevsimlik işçiler kural olarak belirli süreli iş sözleşmesine tabidir. Belirli süreli olarak yapılan sözleşme yaz sona erince kendiliğinden sona eriyor. Çalışanlar kıdem ya da ihbar tazminatı alamıyor. Eğer sözleşme belirsiz süreli olarak yapıldıysa işveren bildirim yaparak feshetmelidir. Bildirim yapılmadıysa çalışan ihbar tazminatına hak kazanır. Bir sene mevsimlik işçi olarak çalışan kişi, seneye yeniden işe çağrılmazsa iki haftalık ihbar tazminatına hak kazanır.

Kıdem tazminatına hak kazanmak içinse söz konusu işte en az 1 sene çalışmak gerekir. Bu bir senenin hesabı mevsimlik işçilerde farklı yapılır. Fiili olarak çalışılan yaz dönemi 1 yıla hesap edilirken, sözleşmenin askıda olduğu kış dönemi 1 yıla sayılamayacaktır. Yani her sene yazın 4 ay çalışan işçi, ortalama 3 yıl boyunca mevsimlik işçi olarak çalıştıktan sonra kıdem tazminatına hak kazanır. Mevsimlik işçiler yıllık izin hakkı kazanmayacaktır. 
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.