Mevzuat, Bedelli Askerlikte Ücretli İzin İçin Ne Diyor

Mevzuat, Bedelli Askerlikte Ücretli İzin İçin Ne Diyor

Bedelli askerliğe gidecek olanların askerlik süresince aylıksız ve ücretsiz izinli sayılması mevzuata uygun mudur?

Askerlikte Sigorta Primi
1111 sayılı Askerlik Kanununa göre bedelli askerlik yapacak olanlar 21 gün boyunca zorunlu eğitim alacaklar ve bu süre boyunca geçici 55. Madde gereği aylıksız ve ücretsi izinli olacaklar. Ancak bedelliye gidecekler işverenden yıllık izin talep etmektedir. 

İşyerinde deneme süresi dahil, 1 yılı tamamlayan çalışanlar yıllık izne hak kazanır. Yıllık izin ücretli olarak kullandırılır. Ücretsiz izinlerin ise her iki tarafın rızası ile kullanılması gerekir. Bedelli askerlik ise bir istisnadır ve işverenin rızası olmasa bile çalışanlar ücretsiz izinli sayılırlar. 

Kamu ya da özel sektörde bir işverene bağlı olarak çalışan herkes sigortalıdır. Sigortalı çalışan askere gittiğinde SGK primi ödenmez yatırılsa dahi SGK iptal eder. Ancak askerde iken verilen sıhhi izinlerin 3 aydan sonrası, normal izinlerin ise her yıl için 1 aydan fazlası ve firarda geçen süreler sigortalı olunabilir. Erken terhis halinde ise bu sürede çalışanlar izinli sayılırlar. 

Yıllık İzin Kullanılabilir Mi?
Bedelli askerlik süresince ücretli izin kullanılamaz. Çünkü sosyal güvenlik mevzuatına göre, yukarıda sayılan istisnalar dışında askerlikte geçen sürelerde sigortalı olunamaz. Ücretli izin günleri için ise sigorta primi bildirilir. Bu yüzden bedelli için ücretli izin kullandırılamaz. Yıllık izin de bu kapsama girer.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.