Milli Eğitim Bakanlığı LGS Tercihlerinde Sık Sorulan

Milli Eğitim Bakanlığı LGS Tercihlerinde Sık Sorulan

Liselere Giriş Sınavında (LGS) merakla beklenen tercih dönemi başladı ve MEB hem adayların hem de velilerin merak ettikleri soruların cevaplarını yayımladı.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) merkezi sınav usulünde gerçekleştirdiği ve katılan öğrencilerin lise öğrenimlerini hangi şartlarda ve okullarda göreceklerinin belirlendiği sınava dair bilinmeyen sorular teker teker cevaplandırıldı.

Söz konusu sınav sonuçlarının açıklanmasının akabinde LGS tercih döneminin de bugün başlaması ile cevabı aranan sorular ve kısa cevapları aşağıda referans verildiği hali ile MEB tarafından ilgili vatandaşların bilgisine sunuldu.

Tercih ve yerleştirme duyuruları MEB resmi internet sitesinden; Okul Adları, Tercih Kodları ve 2018 Yılı Türkiye Geneli Yüzdelik Dilimleri de MEB’in e-okul platformundan öğrenilecek.

Öğrenciler tercihlerini 1-12 Temmuz aralığında hem online olarak internet adresinden hem de herhangi, bir ortaokul/imam hatip okul müdürlüğünde yapabilecekler. Tercihler okul müdürlerine onaylatılmak zorundadır.

1-12 Temmuz aralığında imzalanmış ve onaylanmış olan tercihlerde değişiklik yapılabilmesi için öğrencinin ilgili müdürlükten onaylı imzalı evrak alması gerekmektedir.

MEB platformlarında ve pilot tercih noktalarında öğrencilere destek olunması adına rehberlik hizmeti sunulacaktır. Özel ortaöğretim kurumlarına veya yetenek sınavı ile öğrenci alan okullara kayıt işlemini tamamlayan öğrenciler, tercih ekranına erişemeyeceklerdir.

Özel ortaöğretim kurumlarına kesin kayıt işlemini gerçekleştiren öğrencilerin yerleştirmeye esas nakil dönemi kapsamında tercihte bulunabilmeleri mümkündür.

Yerel Yerleştirmede tercihlerinde yer alan ilk 3 sıradaki okulu Kayıt Alanından seçmek şartı ile öğrencilerin en fazla 5 okul tercihi yapabilecekleri ilan edilmektedir. Yapılan tercihlerde; aynı okul türünden (Anadolu Lisesi, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi) en fazla 3 okul tercih edilebilecektir.

Sürecin bir diğer rağbet konusu olarak; Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğüne bağlı özel ortaöğretim kurumları içerisinde, merkezi sınav puanı baz alınarak ilgili yönetmeliklerine göre öğrenci alabilmeleri mümkün olacaktır. 2019/2020 eğitim ve öğretim yılı için özel okul kayıt işlemleri, 27 Haziran-12 Temmuz 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilebilecektir.

Merakla beklenecek olan LGS 2019 Yerleştirme sonuçları ve boş kontenjanları ise; 22 Temmuz 2019 tarihinde MEB tarafından açıklanacaktır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.