1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Milli Saraylarda Çalışmak İçin Artık KPSS Şartı Aranmayacak
Milli Saraylarda Çalışmak İçin Artık KPSS Şartı Aranmayacak

Milli Saraylarda Çalışmak İçin Artık KPSS Şartı Aranmayacak

Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren yeni düzenleme ile birlikte milli saraylarda istihdam edilecek personellerde KPSS şartı aranmayacak.

A+A-

Sözlü veya Yazılı Sınav
Ülkemizde var olan milli saraylarda çalışan işçiler ve sözleşmeli personellerin seçiminde KPSS sınavı bir ön şart olarak aranıyordu. Ancak Resmi Gazete’de yayınlanan yeni düzenleme ile birlikte artık KPSS sınavı bir ön şart olmaktan çıkarıldı. Bundan sonra alım yapacak sarayların idareleri tarafından yazılı ve/veya sözlü sınav yapılacak. Sonrasında güvenlik soruşturmasından geçen adayların da atamaları gerçekleştirilecek. 

Bu uygulama hem işçi alımlarında hem de sözleşmeli personel alımlarında uygulanacak. Saray personellerinin neden kapsam dışında bırakıldığı bilinmezken KPSS’nin şart olarak koyulmaması tepki çekti. Kurumlar bundan sonra sadece yazılı sınav ya da sadece sözlü sınav yapabileceği gibi her ikisini de birlikte yapabilecek. 

Kurumların inisiyatifine bırakılan bu alımlarda liyakatin esas alınması son derece önem arz etmektedir. Aksi takdirde milli saraylarımızda liyakati olmayan kişilerin istihdam edilmesi oldukça ters bir durum olacaktır. Ülkemizde mülakatlar ile adam kayırmanın birlikte anılması da milli saraylar ile tarihimizin şanına gölge düşürecektir. Böyle bir duruma müsaade edilmemesi için alımların kanunlara uygun ve objektif bir şekilde gerçekleştirilmesi hayati önem arz etmektedir. Bu konuda ilerleyen süreç içerisinde yapılacak açıklamaları ve personel alımlarına ilişkin detayları sitemizden anlık olarak takip edebilirsiniz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum