Milli Savunma Komisyonu Askerlik Teklifini Kabul Etti

Milli Savunma Komisyonu Askerlik Teklifini Kabul Etti

Beklenen karar alındı ve çalışmaları tamamlanan yeni askerlik sistemi Milli Savunma Komisyonu tarafından kabul edildi.

Milyonlarca vatandaşın beklediği ve gelecek planlamalarının yapılabilmesi için kritik derecede öneme sahip olan vatani görev ile ilgili olarak çalışmalar tamamlandı ve yeni sistem komisyonda kabul edilerek resmiyet kazandı.

Bir kanun metni dahilinde çerçevesi çizilen ve küçük değişikliklerden ziyade bir genel yapılanma mahiyetinde olan yeni askerlik sistemi çalışmaları kanununda hem askerlik görevini yapacak olan hem de halihazırda silah altında olan vatandaşlar için belirleyici maddeler de kesinlik kazanmış oldu.

Söz konusu kanun metni AK Parti İstanbul milletvekili Şirin Ünal’ın imzası ile Milli Savunma Komisyonu’a iletildi ve Askerlik Kanun Teklifi Meclis içerisinde de görüşülerek onaylandı ve seçimden önce tamamlanması öngörülen bir düzenleme daha bu şekilde hayata geçmiş oldu.

Kapsamlı bir metne sahip olan kanun metnine göre öne çıkan maddeler içerisinde; Yedek subay adaylarının dört yıllık veya daha uzun süreli yükseköğretim kurumlarından mezun olanlar ile yetkili makamlarca kabul edilen yurtdışı eğitim kurumu mezunu olanlardan seçilmesi durumu bulunuyor.

Ayrıca; Yedek astsubay adayları iki ve üç yıl süreli yükseköğretim kurumlarından mezun olanlar ile yetkili makamlarca denkliği kabul edilen yurtdışı öğrenim kurumu mezun olan adaylardan seçilmesi de resmen kabul edildi.

Bir diğer madde olarak bedelli ücreti ile ilgili bağlayıcı karar üzerinden onaylandı ve bedelli askerlik ücretinin 240 bin gösterge rakamının memur katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak olan bedel miktarının doğrudan Bakanlık tarafından belirleneceği ilan edildi.

Süre ile ilgili olarak; bedelli askerlik süresinin bir ay olacağı kabul edilirken; öğretmenlerin ise temel eğitimlerinden sonra Milli Eğitim Bakanlığı emirine verileceği kamuoyunun bilgisine sunuldu.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.