1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Milyonlara Devlet Yardım, Teşvik ve Destek Ödeme Miktarları
Milyonlara Devlet Yardım, Teşvik ve Destek Ödeme Miktarları

Milyonlara Devlet Yardım, Teşvik ve Destek Ödeme Miktarları

Milyonlarca vatandaşa devlet yardım, teşvik ve destek ödeme yapıyor. Bu yardımlardan faydalanmak için gerekli formlar ile başvuru yapılması gerekiyor. Devlet teşvik, yardım ve destek ödemeleri nasıl ve ne kadar yapılıyor olduğu haberimizde…

A+A-

Milyonlarca kişi devlet tarafından verilen yardımlardan faydalanıyor. Yardımlardan faydalanamayan ve başvuru adresleri yüzünden bu yardımlardan faydalanamıyor. Devlet yardım, teşvik ve destek ödemelerinden nasıl başvuru yapılacak? 7 farklı yardım ve desteklerden hangi miktarlarda faydalanılıyor olduğu detaylarda.

Doğum yardımı; Birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve sonraki çocukları içinse 600 TL tutarında bir defaya mahsus doğum yardımı ödemesi yapılıyor. Doğum yardımı başvurusu, doğumun gerçekleşmesinin ardından ilgili nüfus müdürlüğünde çocuğun Kimlik Paylaşım Sisteminde (KPS) kayıt işlemi yapıldıktan sonra doğum yardımı başvuru dilekçesinin doldurulmasının ardından yapılabiliyor.

Hastalık yardımı; Başvurusu kabul edilen tüberküloz veya SSPE hastalarına düzenli nakdi yardım yapılıyor. Ayrıca tüberküloz hastaları için ilave aylık 600 TL bakım yardım ödemesi yapılabiliyor. Ödemeler her ayın 25 inde PTT üzerinden kişilerin hesaplarına aktarılıyor.

Hükümlü Yakınları; Muhtaç durumdaki yükümlülerin ailelerine aylık 275 TL olmak üzere 2 ayda bir 550 TL’lik ödeme, hak sahiplerinin PTT hesaplarına yatırılıyor.

Askerlik Yardımı; Askere giden kişi evli ise, yardımı resmi nikahlı eşi alıyor. Askere giden kişi bekar ise başvuru önceliği annenin, daha sonra babanın oluyor. Muhtaç Asker Ailelerine Yardım Programı askerlik süresince devam ediyor, en fazla 12 ay sürüyor.

Eşi vefat edenler; Eşi vefat etmiş kadınlar, ikamet edilen il/ilçede bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakfı’na başvuruda bulunarak yardım alabiliyor. Hak sahiplerinin hesaplarına aylık 275 TL olmak üzere iki ayda bir 550 TL tutarında yardım aktarılıyor.

Muhtaç çocuklar; Muhtaç durumdakiler çocukları için çeşitli yardımlardan yararlanabiliyor. İl/ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakfı’na giderek kimlik kartıyla başvuru yapılıyor. İlkokula giden kız çocukları için aylık 40 TL, erkek çocukları için 35 TL, liseye giden kız çocukları için aylık 60 TL, erkek çocukları için 50 TL yardım yapılıyor.

Öksüz ve yetimler; Öksüz ve Yetim Yardım Programında şartları sağlayan hak sahibi kişilere çocuk başına aylık 100 TL olmak üzere her iki ayda bir 200 TL banka ya da PTT hesabına yatırılıyor. Başvurular çocukla birlikte aynı hanede yaşayan 18 yaş üstü akrabası tarafından yapılabiliyor.

Başvuracaklar sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı müdürlüğüne veya ilgili valilik veya kaymakamlıklara başvuru yaparak faydalanabilirler.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.