Milyonlara Müjde İşçilere 6 Bin 379 TL Tazminat Verilecek

Milyonlara Müjde İşçilere 6 Bin 379 TL Tazminat Verilecek

Milyonları ilgilendiren haber Bakan Berat Albayrak İmzası ile kamuoyuna sunuldu. Milyonlara müjde işçilere 6 bin 379 TL tazminat verilecek. Verilecek tazminattan kimler hangi haklarda yararlanacaktır.

Milyonları ilgilendiren haber Bakan Albayrak imzası ile kamuoyuna sunuldu. Milyonlara müjde şeklinde işçilere 6 bin 379 TL tazminat verilecek. Bu tazminatlardan hangi işçiler nasıl faydalanacak. Bakan imzası ile ilgili doğan haklar şöyle açıklanıyor.

Temmuzdaki maaş artışları birçok hesaplamaları da değiştirdi. Bunlardan biri de çalışanların alacağı yıllık kıdem tazminatı miktarları oldu. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak imzasıyla yayımlanan genelgeye göre çalışanların yıllık kıdem tazminatı tavanları yükseltildi.

Çalışanların işten ayrıldıklarında alacakları kıdem tazminat hesaplanırken her yıl değişen bir tavan miktar uygulanıyor. Çalışanın maaşı ne olursa olsun tazminat hesaplanmasında en üst rakam olarak belirlenen bu miktar uygulanıyor. 1 Ocak 2019'den itibaren işçilere ödenecek kıdem tazminatının yıllık tavan tutarı 6.017 lira 60 kuruş olarak belirlenmişti.

Temmuz ayı ile birlikte yapılan zamlarla söz konusu rakam 6 bin 379 lira 86 kuruşa çıkarıldı. Böylece brüt maaşı tavanı aşan her çalışan için yıllık 362,26 lira avantajı oluştu. 10 yıl çalışan birisi haziran yerine temmuzda ayrıldığında 3.622 lira 60 kuruş daha fazla para aldı. Bu miktarı her yıl Maliye Bakanlığı memur maaş katsayılarına göre belirliyor. Bu tutar 31 Aralık'a kadar geçerli olacak. Bir çalışanın kıdem tazminatı alabilmesi için kendi isteği dışında işten ayrılması gerekiyor. Bunun istisnaları da var. Erkek işçi askerlik, kadın evliliği nedeniyle (1 yıl içinde) işten ayrılırsa kıdemini alabilir. Emekli olmak için işten çıkanlar kıdem tazminatı alır. Haklı fesihle işten ayrılana da kıdem tazminatı ödenir.

Yeni rakamlar belli oldu. 1 Temmuz 2019 ile 31 Aralık 2019 arasında uygulanacak rakamlar şu şekilde belirlendi: Ek gösterge rakamlarının aylık tutarlara çevrilmesinde uygulanacak aylık katsayı 0. 138459, memuriyet taban aylığı göstergesinde uygulanacak katsayı ise 2.167248 olarak belirlendi. 1 Temmuz 2019'dan itibaren işçilere ödenecek yıllık kıdem tazminatının tavan tutarı 6 bin 379 lira 86 kuruşa yükseldi. Kamuda sözleşmeli olarak çalıştırılan personelin ücret tavanı 7 bin 578 lira 57 kuruşa çıktı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum