1. HABERLER

  2. HABER

  3. Milyonlarca Çalışanın İşten Atılmasına İlişkin Kritik Karar Onaylandı
Milyonlarca Çalışanın İşten Atılmasına İlişkin Kritik Karar Onaylandı

Milyonlarca Çalışanın İşten Atılmasına İlişkin Kritik Karar Onaylandı

Personellerin işverenler tarafından işten çıkartılmasına ilişkin verilen kararlara mahkeme tarafından bağlayıcı karar hükmedildi.

A+A-

Hemen her iş yerinde yaşanabilen ve özellikle işçiler ile işverenlerin arasında cereyan eden olaylardan sonra gerçekleşen işten çıkartılma durumu ile ilgili olarak alınan bir karar, işçilerin konu ile ilgili olarak had safhada dikkat etmesi gerektiğini gözler önüne serdi.

Yapılan bazı uygulamaların dışında kural dışı olarak nitelendirilebilecek durumlar için, işverenin işten çıkartma sebebi olarak göstermesinin ardından, işçilerin hak talebi ile kararların reddini talep etmesi karşısında haklı sebepler aranması gerektiği belirtildi.

Yaşanan son olayda bir işçi, işvereni tarafından, gerekli koşulların sağlanmaması ve uyarıların dikkate alınamaması gerekçeleri ile işten çıkartıldı.

İşverenin; işçi için güvenlik zafiyeti meydana getirdiği, kulak tıkacı takmadığı, uyarıyı dikkate almadığı ve işe gelişlerinde de aksamalar olduğu gerekçeleri ile işçinin iş akdinin sonlandırılmasına karar verdi. Yaşanan durum sonrasında işçi de hatalı karar olarak gördüğü kararın iptali için konu ile ilgili olarak dava açtı.

İşverenin sorunları eksik ve yanlı ifade ettiğini belirten müşteki iddiasından sonra mahkeme; işveren için hatalı karar alınmıştır ve işçinin işe iadesi gereklidir kararını verdikten sonra ilerleyen süreçte Yargıtay konu ile ilgili olarak; bağlayıcı karar verilebilmesi ve örnek olması açısından mahkemenin verdiği işe iade hükmünün bozulmasına karar verdi.

Yargıtay; bir işçinin hem iş güvenliği zafiyetinde hatalı olduğu hem de işverenin sözleşmeler içerisinde uygun olarak bulunduğu taleplerde itiraz etmemesi gerektiğini referans göstererek, işçinin işe iade edilmesi kararını iptal etmiş oldu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.