1. HABERLER

  2. HABER

  3. Milyonlarca İşçiyi İlgilendiren Tazminat Düzenlemesi Onaylandı
Milyonlarca İşçiyi İlgilendiren Tazminat Düzenlemesi Onaylandı

Milyonlarca İşçiyi İlgilendiren Tazminat Düzenlemesi Onaylandı

Birçok işçiyi alakadar eden ve hem tazminat hem de yardımlar konusu hakkında gündeme gelerek mecliste karara bağlanan konular ile ilgili düzenlemeler yapıldı.

A+A-

İşçileri yakında ilgilendiren gelişmede, bireysel anlamda ödenen tazminatların ve lüzumlu durumlarda hibe edilen yardımların mahiyetleri ve statü birimleri hakkında düzenlemeler öngörülüyordu. Öngörülen düzenlemeler bakanlık tarafından karara bağlandı ve resmi gazetede yayımlandı.

Resmi gazetede yayımlanan yeni düzenlemelerin bulunduğu kararda Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın tebliğ ettiği değişikliklere göre; tazminat ödeme hususunda bir takım istisnalar eklenerek ilgili madde genişletilmiş oldu.

Söz konusu madde uyarınca, özellikle ölüm konularında ödenecek istisnalar için ilan edilen istisnalarda; hizmet sahibinin ölümü, engelliliği ve hastalığı gibi durumlarda ödenen tazminat ve yardımları kapsamak sureti ile uygulanan gelir vergisinin istisnası aynen korunduğu duyuruldu.

Ayrıca; gelir vergisi olarak tahsil edilen vergiden de istisna edilen ve işsizlik sebebiyle takdim edilen tazminatlar ile işe başlatmama tazminatlarının mahiyet konusunda açıklık getirildiği ilan edildi.

Söz konusu maddenin detayları ise Resmi Gazete’nin 15 Mart 2019 tarihli yayının 4. Bölümünde kamuoyunun ilgisine sunuldu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler