1. HABERLER

  2. KAMU PERSONELİ

  3. Milyonlarca Memura Yeni Sosyal Haklar ve Maddi Haklar Verildi
Milyonlarca Memura Yeni Sosyal Haklar ve Maddi Haklar Verildi

Milyonlarca Memura Yeni Sosyal Haklar ve Maddi Haklar Verildi

2019 TİS sürecinden sonra memnun olamayan memurlar için, Hakem Kurulu kararları ve onayları ile birlikte yeni sosyal ve mali hakların temin edildiği açıklandı.

A+A-

Türkiye genelinde kamu personeli olarak hizmet veren milyonlarca memur için son dönemde umut bağlanan Toplu İş Sözleşmeleri döneminde olumlu bir sonuç çıkmadığı iddia edilirken, bu sonuçların memur taleplerine oran ile ortaya çıktığını söylemek mümkün olmaktadır.

2019 TİS sürecinden sonra gelişen olaylar ve bazı maddelerin üzerinde varılan mutabakatların dışında bazı maddelerde ise uzlaşma sağlanamaması halinde gündeme gelen Hakem Kurulu açıklamalarında ise birtakım hakkedişlerin arttığı belirtildi.

Tabipler için kamu personeli olarak ek ödeme gelirken, sözleşmeli personeller için ise artış geldiği açıklandı. Arada bahsi geçen ve uzlaşı maddeleri olan farkların da yattığı açıklandı.

Detaylıca aktarılan maddelere göre; Peşin ödenmesinden kaynaklı olarak Memur ve sözleşmeli personel maaşlarının; 1 Ocak ile 14 Ocak tarihleri arasındaki maaş farkı meblağı hesaplara yatırılmış olacak.

Ayrıca; Tabiplerin ek ödemeleri hakkında verilen karara göre ise; 12 puan ilave ediilmesinde mutabık kalındı. Sözleşmeli personeller için ise 5 yıllık nakil yasağı esnetilmiş olacak. 

Söz konusu heyet açıklamalarında; TÜİK personeline seyahat kartı verileceği de ilan edilirken; avukatlara yol ücreti ödenmesi konusu karara bağlandı. Bazı belediyelerde ise il özel idareler ve bağlı olarak hizmet veren kuruluşların personeline tavan miktarından daha fazla olmak kaydı ile sosyal denge tazminatı ödenmeyeceği belirtildi.

Bu maddeler Türkiye genelinde genel geçer olurken sadece devlet borcu olan vatandaşlara hak tanınmayacağı açıklandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.