Milyonlarca Memuru İlgilendiren Enflasyon Rakamı Açıklanacak

Milyonlarca Memuru İlgilendiren Enflasyon Rakamı Açıklanacak

Türkiye genelinde kamu hizmeti veren milyonlarca memur için önem arz eden enflasyon rakamları netleşiyor. Memur maaş zammı ve 2020 enflasyon farkı olarak maaşlara yansıyacak ekstra ücret için son gelişmeler neler? Detaylar haberimizde…

Kamu kurum ve kuruluşlarında memur unvanı ile kamu personeli olarak görev yapan vatandaşların merakla beklediği enflasyon rakamları netleşiyor. Son 5 aylık süre zarfında yapılan hesaplamaların neticesi alınacak olup; ilan edilecek rakamlara göre memur zammı hak edilmiş olacak.

Enflasyon Yüzde 4’ün Üzerinde Olursa Zam Gelecek

Daha önce imzalanan sözleşmeler gereğince 2020 yılı memur enflasyon farkı olarak maaşlara zam yansıtılması için Ocak ve Haziran ayı arasındaki verilerin toplamının yüzde 4’ün üzerinde kalması demek, memurlara enflasyon farkı yatacağı anlamında geliyor.

Şuan için edinilen rakamlara göre enflasyon verilerinin toplamı yüzde 4,57 oldu. Son ay olan Haziran ayı verilerinin de 3 Temmuz 2020 tarihi itibari ile açıklanması ile belli olacak maaşlar için; 0,57 oranındaki eksi puandan büyük çıkacak her artış halinde memur zammı yansıtılmış olacak.

Enflasyon Rakamlarının Önemi

Ülkeler bazında yapılan istatistiki bilgilere; ekonomik alanda yapılan değişikliklerin de eklenmesi ile oluşan hesaplamalardan bir tanesi olan enflasyon; Türkiye genelinde hayat pahalılığı ve zam odaklı olarak anlaşılan bir hesap sonuç birimi olmaktadır.

Aydan aya fark eden fiyatların değişim sürecini tespit edebilmek için belirlenen kalem ürünler üzerinde yapılan fiyat farkı araştırmaları sonucunda TÜİK tarafından açıklanan verilerle ilan edilen enflasyon farklarının önem arz ettiği noktalardan bir tanesi; tüketim ürünlerinin fiyatlarının artması sürecinde maaş ve gelirlerin sabit kalması ile yaşanan hayat pahalılığında kendini göstermektedir.

Alım gücünün zayıfladığı noktada enflasyon rakamlarının yükselmesi durumuna karşın önlem almak isteyen vatandaşlar için hükümet ve organları tarafından kabul edilen sözleşmeler uyarınca; memurlara gerekli limiti aşmak şartı ile enflasyon farkı verilmektedir.

2020 Yılı dahilinde beklenen enflasyon zammı için daha önce tespit edilen rakam yüzde 4 olarak beyan edilmiş olup; 2020 yılı ilk 6 aylık sürecinin toplamında enflasyon rakamının yüzde 4’ün üzerinde olması ile birlikte memurlara zam yapılacaktır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.