1. HABERLER

  2. HABER

  3. Milyonlarca Memurun Beklediği Şok Zam Teklifi Hükümetten Geldi
Milyonlarca Memurun Beklediği Şok Zam Teklifi Hükümetten Geldi

Milyonlarca Memurun Beklediği Şok Zam Teklifi Hükümetten Geldi

Uzun süredir sonuçları beklenen 2019 TİS memur zammı görüşmelerinden memurların beklemediği şok teklif masaya getirildi.

A+A-

Sayıları milyonları aşan ve uzun bir süredir Toplu İş Sözleşmesi kapsamında memur zammı görüşmelerinde bulunan yetkili sendikalar ile hükümetin pazarlık masasından memurların beklemediği şok teklif çıktı.

2019 yılının başat gündemlerinden bir tanesi olan ve sayıları itibari ile dolaylı olarak milyonların etkilendiği 2019 TİS Memur Zammı görüşmelerinden beklenen teklif ile karşılaşılmadı. Sendikalar alınan teklif kararına tepkileri belirtti.

Hem sözcü hem de vekil sendika görevi ile görüşmeleri ilerleten Memur-Sen yetkilileri ile hükümetin uzlaşamama sebebi hükümetin beklenen rakamlarda zam teklif etmemesi şeklinde açıklandı. Sendikalar, “bu teklifi yok sayıyoruz” ifadelerini kullandı.

Hükümetten Son Teklif

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından devam eden ve devlet muhataplığında ilerleyen zam görüşmeleri ile ilgili olarak çıkan teklif rakamları; 2020'nin ilk 6 ayında yüzde 3,5, ikinci 6 ayında ise yüzde 3 ve 2021 ilk 6 ayında yüzde 3 ile ikinci 6 aylık sürecinde yüzde 2,5 artış yapılmasının olarak belirlendi. 

Söz konusu tekliften tatmin olmayan Memur Sen ile yapılan görüşmelerde ayrıca; her altı aylık dönem sonunda geçerli olan enflasyon oranı karşılığında ve o altı aylık dönemde yapılan artış oranını aşması halinde de memurlara maddi kazanç olarak aradaki yer alan farkın bir sonraki altı aylık dönemin başlangıcından itibaren geçerli olmak üzere kamu çalışanlarının aylık ve ücretlerine yansıtılmasının teklif edildiği ilan edildi.

Memur Sen Son Teklifi Reddettiğini Açıkladı

Memur Sen’in son teklifte verilen rakamların kabul edilemez olduğunu savunarak reddettiği bilgisine ulaşılırken, memurların ise en az taban aylık ücrete seyyanen 200 lira, ilk yıl yüzde 8+7 ve ikinci yıl yüzde 6+6 zam ile birinci yıl geçerli olmak üzere yüzde 3 ve ikinci yılda geçerli olmak üzere yüzde 2 refah payı teklif edilmesinin beklendiği biliniyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.