Milyonlarca Taşeron İşçiye Müjde! Ödemeler Resmi Gazete'de Açıklandı!

Milyonlarca Taşeron İşçiye Müjde! Ödemeler Resmi Gazete'de Açıklandı!

Son günlerde gündemde yerini koruyan Taşeron İşçiler ile ilgili haberlere bir yenisi daha eklendi. Toplu sözleşme bekleyen Taşeron İşçiler yapılacak toplu sözleşmede ne gibi haklar verilecek, özlük hakları ne olacak sorularını araştırıyor.

Taşeron işçiler ile ilgili yeni bir açıklama daha geldi. Taşeron İşçilere 1394 TL tutarında ikramiye ödemesi yapılacak. Taşeron işçi olarak çalıştıkları şirketlerden sözleşmeleri yapılarak kadroya geçen sürekli işçi ve kamu işçileri adına ödemeleri yapılan tediye ikramiyesinin yeni taksitinin ne zaman olacağı açıklandı. 

Taşeron olarak çalıştıkları şirketlerden sözleşmeleri yapılarak kadroya geçen sürekli işçi ve kamu işçileri adına ödemeleri yapılan tediye ikramiyesinin yeni taksitinin ne zaman yapılacağı açıklandı. Cumhurbaşkanı tarafından 11 Temmuz 2020 tarihli Resmi Gazete’de açıklanan Cumhurbaşkanı kararına göre kamu çalışanları adına verilen tediye ikramiye ödemelerinin ilk taksiti 27 Temmuzda, ikinci taksiti ise 14 Aralık tarihinde yapılacak. Bu karar 11 Temmuz 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı. Taşeron işçilere Her yıl 4 taksit şeklinde yapılan tediye ödemelerinin ilk taksiti 31 Ocak, 2. taksiti 22 Mayısta ödendikten sonra üçüncü ve dördüncü taksit ne zaman olacak diye merak ile bekleniyordu. Bayram öncesi işçiler içi müjdeli haber Cumhurbaşkanı tarafından imzalanan karar ile açıklandı. Taşeron İşçilere verilen tediye ödemelerinin 3. ve 4. taksitleri 27 Temmuz ve 14 Aralık tarihlerinde ödenecektir.

11 Temmuz 2020 tarihli Resmi Gazete’de  yayımlanan 2752 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı aşağıdaki gibidir;

4/7/1956 tarihli ve 6772 sayılı Kanun kapsamına giren kurumlarda çalışan işçilere, anılan Kanunun 3 öncü maddesine göre 2020 yılında verilecek ilave tediyenin birinci yarısının 27/7/2020, diğer yarısının 14/12/2020 tarihinde ödenmesine; 6772 sayılı Kanunun 3 üncü ve 4 üncü maddeleri gereğince karar verilmiştir.

İlave Tediye Ödemesi Nedir?

6772 sayılı kanun kapsamında kamu işçilerine yılda 52 günlük ilave tediye ödeneceği hüküm altına alınmıştır. İlave tediye kanunla güvence altına alınmış bir haktır ve bütün kamu işçileri bu haktan yararlanmaktadır.

Genel yönetim kapsamındaki kamu idarelerinde kadroya geçen işçilere, ayrı bir tüzel kişiliği bulunmaksızın devlet tüzel kişiliği içerisinde yer alan genel bütçe kapsamındaki kamu idarelerine ait olan bir kurumlarda kadroya geçen işçilere yılda 52 günlük tediye ödenmesi gerekmektedir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
13 Yorum