Milyonları İlgilendiren Sosyal Güvenlik Sistemi Değişiyor

Milyonları İlgilendiren Sosyal Güvenlik Sistemi Değişiyor

Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren Sosyal Güvenlik Sistemi kurallar değişiyor. Sistemde yeni bir dönem başlatılacağı açıklandı.

Gayrı Safi Milli Hasıla değerleri dahilinde önemli bir parametre olan Sosyal Güvenlik Kurumu istatistiki verileri ve vatandaşların arasında devam eden işgücü süreçlerinde yaşanan sigorta primi usullerine yönelik değişimler yapılacak.

Yapılan açıklamalara göre hemen her kurum ve kuruluşta ilan edilen radikal değişiklikler düzeni dahilinde, yapılacak olan yeni projeler için değişikliğe gidecek olan kurumlara SGK da eklenmiş oldu.

SGK’da Radikal Değişiklik

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılacağı ilan edilen ve yetkili makamlar tarafından açıklanan değişikliklere göre; şuan yüzde 82.9 olan prim tahsilat oranı yüzde 88.1'e çıkartılacak olup; ayrıca sosyal sigorta kapsamı da yüzde 85.6'dan yüzde 92'ye çıkartılarak bütçe ferahlığı sağlanacak.

Hedeflere Ulaşılacak

Tespit edilen ve amaç olarak işaretlenen bu hedefe ulaşabilmek için ise sosyal sigorta prim tabanı genişletilmiş olacak. Bir diğer değişiklik için; denetimler yoluyla desteklenen sisteme girişimin de kolaylaştırılacağı açıklanırken; SGK dahilinde prim borçlarının takip ve tahsilatı etkin bir şekilde uygulanarak prim gelirlerinin artırılması sağlanacak ve söz konusu hedeflere ulaşabilmek yolundaki bürokratik engeller de kaldırılmış olacak.

Kayıtdışı ile Mücadele

Ayrıca yapıalcak olan çalışmalar dahilinde ne önemli düzenleme alanı ise kayıt dışı istihdamın tespitine ayrılacak. Hem sigortasız çalışan hem de bilgileri dahilinde sigortaları iptal edilen vatandaşların mağduriyet yaşamaması için bu sene itibari ile bir dizi önlem paketi açıklanacak.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum