Milyonları İlgilendiren Yeni Karar, Kamu Personelleri Takip Edilecek

Milyonları İlgilendiren Yeni Karar, Kamu Personelleri Takip Edilecek

Kamu personellerini devletin imkanlarını kullanarak herhangi bir şekilde kendi menfaatine işlem yapıp yapmadığı hakkında yeni karar alındı.

Her kamu kurum ve kuruluşunda devlet adına hareket eden ve devletin verdiği imkanlar dahilinde çoğunlukla inisiyatif alabilen ve imza yetkisi kullanabilen kamu personeli olduğu bilgisi, yeni bir sistemin gelişmesine sebep oldu.

Söz konusu sistem, devlet olanakları ile farklı amaçlar güdülerek görevi kötüye kullanma veya kendi menfaatine işlem yapma konularında hataya değişen kamu personellerinin tespitini sağlamak amacı ile geliştirilecek.

5 yıllık kalkınma planlamasında madde olarak üzerinde durulan ve yeni bir sitem ile takip mekanizmasının kurulmasına karar verilen durum ile ilgili olarak, kamu personelleri mal beyanları konusunda şeffaflık içerisinde daimi olarak devlet tarafından kritik edilmiş olacak.

Etkin devlet hizmeti, Vatandaşın sisteme aktif katılımı ve emeklerin her hangi bir şekilde kişi kurum veya kuruluşlara pazarlanmaması, hak arama statüsü kazanan vatandaşların mağduriyet yaşamaması, kamu kaynaklarına erişim vb konularında tedbir kararları alınacağının belirtildiği ifade edildi.

Harcama.gov.tr olarak online platformdan kamu kaynaklarının nereye ve nasıl kullanıldıkları bilgisine erişebilecek olan vatandaşlar bu sayede sisteme vergilendirilmeler ile dahil olduktan sonra, kaynaklarının nasıl kullanıldıklarını da görmüş olacaklar.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.