Milyonları İlgilendiren Yeni Kimlik Kartı Yönetmeliği

Milyonları İlgilendiren Yeni Kimlik Kartı Yönetmeliği

3 Kasım 2019 tarihli Resmi Gazete'de yeni kimlik kartı yönetmeliği yayımlandı. Yönetmelikte kartın kullanımı, başvuru aşamaları, imha edilmesi, gerçek dışı beyan sonucu kartın akıbeti hakkında birçok konu netliğe kavuştu.

İçişleri Bakanlığı tarafından Resmi Gazete'de yayımlanan Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı Yönetmeliği'nin detaylaro belli olmaya başladı. 81 milyon vatandaşı ilgilendiren kimlik kartıyla ilgili önemli detaylar yönetmelikte belirtildi. Karta ait şifre işlemlerine de yönetmelikte yer verildi.

Yayımlanan yönetmeliğin amacı Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı ile ilgili yapılacak iş ve işlemlere ilişkin usul ve esasların belirlenmesine yönelik resmi bir yazıdır. Bu kapsamda kimlik kartı kullanımıyla ilgili detaylar tüm vatandaşları bağlamaktadır.

Yeni kimlik kartının tasarımı, temini veya üretimi, başvurusu, kişiselleştirmesi, dağıtımı, teslimi, iptali, imhası, kimlik doğrulama yöntemi, biyometrik verilerin alınması ve işlenmesiyle ilgili tüm detaylar yeni yönetmelikte duyuruldu.

Başvuru ücretleriyle ilgili düzenlemede Hazine Bakanlığı yetkilendirildi. Kanuni süresi içinde yapılan doğum bildirimi ve koruma altına alınan çocukların kimlik kartı başvurusunda ücret alınmayacağı maddeler arasına eklendi.

Vatandaşlar kimlik kartı için vatandaşlık genel müdürlüklerin internet sitesinden veya telefonla çağrı merkezinden randevu alarak, kimlik belgesi ve son altı ay içerisinde çekilmiş bir adet biyometrik fotoğraf ile başvuru yapacak.

Yönetmelikte afetle ilgili madde de yer aldı. "Afet nedeniyle genel hayata etkili olacak derecede zarar gören yerlerde kimlik kartı kullanılamaz hale gelen veya kaybolan vatandaşların başvuruları, mülki idare amirinin vereceği karar üzerine Genel Müdürlüğün koordinesi ile alınır." ifadesine yer verildi.

Kimlik kartı yönetmeliği için tıklayın.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.