Milyonların beklediği LGS tercih sonuçları açıklandı

Milyonların beklediği LGS tercih sonuçları açıklandı

Ortaöğretime geçiş süreci için önem arz eden ve Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yayımlanması beklenen 2020 LGS tercih sonuçları açıklandı. Bakanlık tarafından resmi açıklama yapıldı. Nakil başvuru tarihleri belli oldu…

Türkiye genelinde milyonlarca öğrenci, veli ve eğitimcinin merakla beklediği sınav tercihlerine ilişkin beklenen açıklama yapıldı. 2020 LGS tercihlerine dair hazırlanan sonuç listesi sisteme yüklendi ve tercih sonuçları öğrencilerin sisteminde erişime açıldı.

Sonuçlar Bakanlığın Sayfasında

Sınava katılım göstermiş olan öğrenciler, kişisel bilgileri aracılığı ile giriş yapabildikleri sistem üzerinden sınav tercih sonuçlarını öğrenebilecektir. İlgili sonuçlar bugünden itibaren Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) resmi internet adresinde yer alacaktır.

Nakil Tercih Başvuruları

Nakil Tercih Dönemi olarak kayıtlara geçen süreç için belirlenen tarihlere göre; 10-14 Ağustos 2020 tarihleri arasında öğrenciler tercih işlemlerini yapabilecektir. İlgili tercihlerin sonuçlarının da kısa sürede açıklanması yönünde karar alınırken; bakanlık tarafından yapılan açıklamada yer alan bilgilere göre; yerleştirmeye esas birinci nakil sonuçları da 17 Ağustos 2020 tarihinde açıklanacaktır.

İlerleyen süreçte hiçbir yere yerleşememiş olan öğrenciler için il ve ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonları tarafından işlemlerin yapılmasına devam edilecektir. Zorunlu eğitim dahilinde yer alan öğrenim süreci için yerleştirme başvuruları alınacaktır. 

Söz konusu sürecin akabinde 28 Ağustos'ta yerleştirme süreci tümüyle sona erecek olup; liselere geçiş sürecinde yurt genelinde tüm öğrencilerin öğrenim görecekleri liseler tespit edilmiş olacaktır.

Sosyal Bilimler ile Anadolu Liseleri Doldu


Tercih döneminde milyonlarca öğrenci için hedef haline gelen liselerin adayları kabul etme oranları geçtiğimiz ay içerisinde açıklanmıştı. Adaylar ilgili kontenjan bilgilerini de dikkate alarak tercih yaparken; MEB tarafından açıklanan son verilere göre ilgili liselerin kontenjanlarının dolduğu beyan edildi.

Yapılan açıklamada yer alan bilgilere göre; Fen Liseleri ile Sosyal Bilimler Liseleri tarafından açıklanan kontenjanların tamamı dolarken; Anadolu Liseleri için açılan kontenjanların da yüzde 100 oranında öğrenci kabul ettiği beyan edildi.

Yerleştirmeye dayalı olarak kabul edilecek olan ikinci nakil tercih başvuruların da 17-21 Ağustos tarihlerinde yapılacağı ilan edilirken; nakil sonuçlarının 24 Ağustos'ta ilan edilmesi ve merkezi olarak yürütülen ana yerleştirme sürecinin tamamlanması konusunda karara varıldığı ilan edildi.

LGS tercih sonuçları.

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.