1. HABERLER

  2. ASKERİ ALIMLAR

  3. MSB Subay Alım Başvurusu: 2019 Subay Alımı Başvuru Nasıl
MSB Subay Alım Başvurusu: 2019 Subay Alımı Başvuru Nasıl

MSB Subay Alım Başvurusu: 2019 Subay Alımı Başvuru Nasıl

Milli Savunma Bakanlığı ordudaki subay ihtiyacını tamamlamak için dış kaynaktan personel alımına devam ediyor. 25 Eylül'de Deniz Kuvvetleri Komutanlığı öğretmen ve mühendis başvuru sonuçlarını açıklayan MSB, 23 Eylül'de başvurularını başlattığı Kara Kuvve

A+A-

Türk Silahlı Kuvvetlerini subay alımına devam ediyor.

Dış kaynaktan subay alımı, askeri okullardan yetiştirilmeyen sivil üniversitelerde öğrenimini tamamlamış lisans, yüksek lisans ve doktora mezunu subayın TSK bünyesindeki kuvvet komutanlıklarında istihdam edilmesidir. 

MSB kadın-erkek subay alımını Personel Temini Dairesi Başkanlığı'ndan duyurmuştu. Yapılan duyurularda hem başvuru kılavuzu hem de başvuru sayfası yayımlanmıştı. Yayımlanan kılavuzun içinde başvuru şartları da detaylıca anlatılmıştı.

Yayımlanan alım ilanında subay başvurusunda bulunmak için aranan şartlardan bir tanesi öğrenim durumu ve KPSS şartıdır. İlana göre 2018 veya 2019 yıllarında ÖSYM tarafından gerçekleştirilen Kamu Personeli Seçme Sınavı, KPSSP3 Lisans Puanı en az 60 olanların başvuruları kabul edileceği açıkla belirtilmiştir. İlandaki öğrenim şartı ise subay sınıflarına göre değişmekle birlikte en az lisans mezunu olunmasıdır.

Alım ilanında duyurulan şartlardan bir tanesi de yaş şartıdır. Buna göre Lisans mezunları 27 yaşından, yüksek lisans ve doktora mezunları 32 yaşından büyük olmamalıdır. Tıp eğitiminin uzun sürmesi nedeniyle uzmanlık eğitimini tamamlamış tabiplerden 35 yaşından büyük olmaması gerekiyor.

İngilizce ve Almanca Öğretmenliği alımında ise KPSS ÖABT sınavı şartı bulunmaktadır. Buna göre KPSS P121 yani alan sınavından 70 ve üstü alan adayların subay alımı başvuruları kabul edilecektir.

Sınıfı Pratisyen Tabip, Diş Hekimi, Eczacı ve Bando olan adaylardan KPSS şartı aranmazken MSB'nin uygulayacağı Genel Kültür Genel Yetenek sınavı baz alınacaktır. Bu sınavda 50 puandan düşük alan adaylar elenecektir.

MSB SUBAY ALIMI BAŞVURU EKRANI

Dış kaynaktan subay alımı duyurusu yayımlandıktan sonra adaylar başvuruların nasıl yapılacağını merak etmeye başladı. İlk önce önbaşvuruların yapılacağı ilanda son başvuru tarihi 07 Ekim 2019 saat 23.59’a kadardır. Bu tarihe kadar adaylar, MSB Personel Temini Sistemi olan personeltemin.msb.gov.tr internet adresinden e-devlet şifresi ile giriş yaparak dış kaynaktan subay alımına başvuru yapabileceklerdir.

MSB Kadın Erkek Subay alımı duyurusu için tıklayınız.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.