1. HABERLER

  2. HABER

  3. Mübaşir Nasıl Olunur, Mübaşirlik Başvurusu İçin Bölüm Şartı
Mübaşir Nasıl Olunur, Mübaşirlik Başvurusu İçin Bölüm Şartı

Mübaşir Nasıl Olunur, Mübaşirlik Başvurusu İçin Bölüm Şartı

Adalet Bakanlığına bağlı Adliyelerde dava taraflarını duruşma salonuna çağıran görevlilere mübaşir adı verilmektedir. Mübaşir alımı ilanları Devlet Personel Başkanlığının yanı sıra Adalet Bakanlığı resmi internet sitelerinden yayımlanarak duyuruluyor.

A+A-

Genel Hizmetler Sınıfı
Adalet Bakanlığı Mübaşirler adliyelerde davacı ve davalı tarafları duruşma salonuna çağıran kimselerdir. Normalde yardımcı hizmetler sınıfında yer alan mübaşirler son yapılan değişiklikler ile birlikte genel hizmetler sınıfına geçirildi. Böylelikle özlük haklarında önemli bir iyileşme yaşanmış oldu. 

Mübaşir olmak için KPSS sınavına girmek gerekmektedir. Sonrasında alınan puanlara göre bir sıralama gerçekleştirilecek ve sözlü sınav aşamasına geçilecektir. Sözlü sınavdan da başarılı olan adayların atamaları gerçekleştirilecektir. Mübaşirlik mesleği sadece kamu kurumlarında icra edilebilen bir meslektir. Özel sektörde bir karşılığı olmadığı için iş imkanının çok geniş olmadığını söyleyebiliriz. Fakat ciddi sayıda mübaşir alımı yapıldığını da unutmamak gerekir. 

Mübaşirler genel olarak mesai saatleri boyunca ayakta durdukları için yorucu bir mesaiye sahiptirler. Ayrıca ifa ettikleri görev itibariyle de son derece önemli bir görev yerine getirmektedirler. Mübaşir maaşları ise devlet memuru olmaları sebebiyle iyi bir seviyededir. Genel hizmetler sınıfına geçmeleri de son derece önemli bir gelişmedir. Adalet bölümünden mezun olanlar ile diğer üniversite bölümlerinden mezun olanlar mübaşirlik için başvuruda bulunabilir. Talebin yüksek olması nedeniyle KPSS sınavından yüksek puan almak gereklidir. Ayrıca sözlü sınav notu da sonuca doğrudan etki edecektir. Mübaşir alımları Devlet Personel Başkanlığı aracılığıyla yapılmaktadır. İlanlar için DPB’nin internet sitesi takip edilebilir. Ayrıca ilanları iş ilanları kariyer haber sitesi olarak sizlere anlık sunuyoruz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler