1. HABERLER

  2. HABER

  3. Muhafaza Memuru Ne İş Yapar, Nasıl Olunur
Muhafaza Memuru Ne İş Yapar, Nasıl Olunur

Muhafaza Memuru Ne İş Yapar, Nasıl Olunur

Muhafaza memurluğu mesleği kamu kurumlarında icra edilebilen bir meslek olup temel amacı koruma sağlamaktır.

A+A-

Muhafaza Memurluğu Alt Dalları
Kamu kurumlarına kamu personeli alımı olarak gümrük muhafaza ve orman muhafaza memurluğu olmak üzere temelde iki memurluk bulunmaktadır. Muhafaza memurları bulundukları yerde korumayı sağlamakta ve kanunlara aykırı davranışları engellemektedir. Örneğin orman muhafaza memurları ormanlara zarar verecek her türlü eylem ve davranışı engellemekle yükümlüdür. Gümrük muhafaza memurları ise gümrükten geçen kimselerin ve eşyaların aramasını yapmakla, kanuna muhtelif davranışları engellemekle yükümlüdür. 

Muhafaza memuru nasıl olunur sorusunun cevabı ise KPSS sınavından geçmektedir. Zira muhafaza memuru olmak isteyenlerin ilk olarak KPSS sınavına girmesi ve yeterli puanı almaları halinde kurum sınavlarına girmeleri gereklidir. kurumun yapacağı yazılı ve sözlü sınavların ardından başarılı olanlara görevlerine başlayacaktır. 

Muhafaza memuru maaşları ise normal devlet memurlarına göre daha yüksektir. Zira icra ettikleri görev gereğince devlete zarar verecek pek çok şeyi engellemektedirler. Böylelikle devletimizin kazançlı çıkması sağlanmakta ve bu kazanç da muhafaza memurlarına pay olarak verilmektedir. 

Muhafaza memur alımı ilanları ise sıklıkla yapılmaktadır. Bu alanda ihtiyaç her geçen gün artmaktadır. Muhafaza memuru olmak isteyenlerin ilan şartlarında yer alan eğitim şartlarını da sağlamaları gereklidir. genellikle spesifik bir bölüm mezunu alınmamaktadır. Bunun yerine birçok üniversite ya da yüksek okul mezunu bölümü mezunları başvuruda bulunabilmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.