Mühendislikleri Tercih Eden Öğrencilere 1828 TL Burs Verilecek

Mühendislikleri Tercih Eden Öğrencilere 1828 TL Burs Verilecek

YÖK’ün ilgili sendikalar ile kurduğu anlaşma gereğince üretimde katkının arttırılması amacı ile tercihlerini belirlenen mühendisliklerden yana kullanan öğrencilere burs verilecek.

Türkiye genelinde yapılması planlanan ve hem eğitimin hem de üretimde yer alan üretici güç faktörlerinin nitelikli elemanlardan oluşabilmesi için tasarlanan genç işgücü teşvik planlamaları ile ilgili yeni bir çalışmanın yapıldığı ilan edildi.

Yapılan açıklamalara göre YÖK ve sendika arasında bir anlaşma imzalandı ve üzerinde mutabakata varılan maddelerde yer alan bilgilere göre ilgili öğrencilere asgari ücrete yakın burs verileceğine karar verildi.

YÖK ile anlaşma imzalayan sendikanın Tekstil İhracatçı Birlikleri, Hazır Giyim İhracatçıları Birlikleri, Deri ve Deri Mamulleri İhracatçı Birlikleri ve Türkiye Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası olduğu belirtilirken, tercih yapacak adayların mühendislik tercihleri de sendika bünyesinde yer alan alanlardan belirlendi.

Yapılan açıklamalara göre bundan sonraki süreçte öğrenciler yüksek öğrenimleri için Tekstil Mühendisliği veya Deri Mühendisliğini tercih ederlerse, doğrudan geri dönüşümsüz olmak üzere burs alacaklar.

Öğrencilerin ilgili burstan faydalanabilmeleri için; iki mühendislikten en az birisine ilk 5 tercihte yer vermeleri; ilk 20 binde bu hakkı elde edenler için 1,828 tl; Tekstil Mühendisliğinde 20-50 bin ve Deri Mühendisliğinde 20-60 bin arasında hak kazananlara 1280 tl; Tekstil Mühendisliğine 50-80 bin ve Deri Mühendisliğine 60-100 bin arasında hak kazananlara ise 914 tl burs verilecek.

Bahsi geçen bursların 9 ay süre ile takdim edilmesi ve ekonomide üretime destek olunması öngörülüyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum