1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Mülakatta 95 Puanlı Adayın Elenmesi 75 Puanlı Adayın Kazanmasına Meclis’te Tepki
Mülakatta 95 Puanlı Adayın Elenmesi 75 Puanlı Adayın Kazanmasına Meclis’te Tepki

Mülakatta 95 Puanlı Adayın Elenmesi 75 Puanlı Adayın Kazanmasına Meclis’te Tepki

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurul görüşmeleri esnasında söz alan İYİ Parti milletvekili Yavuz Ağıralioğlu, kamudaki mülakat sorununu dile getirdi.

A+A-

Vatana Millete Sadakat Kayboluyor
Kamu kurumlarında personel alımları için yapılan mülakatlarda adaletsiz puanların verilmesi İYİ Parti Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu tarafından dile getirildi. Ağıralioğlu kendilerine sürekli olarak gençlerin şikayetlerde bulunduklarını ifade etti. Yazılı sınavdan 95 alan adayların mülakat sınavlarından çok düşük puanlar verilerek elendiği ve bu uygulamaya sık rastlanıldığı Ağıralioğlu tarafından dile getirildi. Ağıralioğlu bu uygulamanın liyakata aykırı olduğunu ifade etti ve gençlerin vatana olan bağlılıklarını ve sadakatlerini olumsuz etkilediğini dile getirdi. 

Beyin Göçüne Neden Oluyor
Ülkemizde liyakatin bazen göz ardı edilmesi özellikle işsiz gençlerin tepkisine neden oluyor. Bu tepki yetişmiş kalifiye personellerin yurtdışında iş arayışına girmelerine neden oluyor. Dolayısıyla beyin göçü yaşanmakta ve ülkemiz değerli insanlarını kaybetmektedir. Ağıralioğlu bu durumun önüne geçmek ve istihdamı artırmak için mülakatlarda yüksek alan kimselere düşük puanlar verilmesi uygulamasına son verilmesini istedi. Hükümeti 1 yıldır uyardıklarını ve bu uyarılardan imtina etmeyeceklerini de belirtti. 

Örnek Uygulamalar 
Kamu mülakatlarında sadece kötü örnekler yer almıyor. Bazı kurumlar mülakatlarda adaletsizlik yaşanmaması için adilane puanlar vermektedir. Örneğin sözleşmeli öğretmenlik alımlarında öğretmenlere yazılı sınav puanları kadar mülakat puanı verilmesini söyleyebiliriz. Bu konuda Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk özel olarak talimatlar vermiş ve takipçisi olmuştu. Buna rağmen birtakım olumsuzluklar yaşansa da genel olarak adayların memnun olduğunu ifade edebiliriz. 

Diğer örnek uygulamalardan birisi de üniversitelerin yaptıkları görevde yükselme sınavlarında görülmektedir. Nitekim üniversitelerden bazıları sınava giren adayların tümüne yazılı sınav puanları kadar sözlü sınav puanı verilmektedir. Bunun yanı sıra bazı üniversiteler de tüm adayların sözlü sınav puanını 100 olarak girmektedir. Böylelikle yazılı sınav temel belirleyici olmaktadır. Bu sayede liyakat esas alınmış olmaktadır. Bu tür uygulamaların tüm kamu kurumların genelinde uygulanmaya başlanması gençler tarafından tavsiye edilmektedir. 

Ağıralioğlu yaptığı konuşmasında gençlerin gözyaşlarına sürekli olarak şahit olduklarını da dile getirdi. Bu gençlerin gelecek kaygısı taşıdıklarını ve ülkemizde hak ettikleri değeri görmeyeceklerini düşündüklerini belirtti. Bu nedenle sadece hükümete değil devlete karşı da menfi duygular gelişmesi söz konusu olabilmektedir. İşte bu nedenle biran evvel tedbirlerin alınması gerektiği Ağıralioğlu tarafından aktarıldı. 

Kamu kurumların pek çoğunda görülen bu sorun Kamu Denetçiliği Kurumu’na da iletiliyor. Ancak müspet bir netice alınması bugüne kadar pek de mümkün olmamıştır. Bu sorunun giderilmesi için Meclis tarafından bir düzenleme yapılması ve tüm kamu kurumların bu kurallara uyması sağlanmalıdır. Yeknesak bir uygulama sağlanması ile gençler de önlerini daha iyi bir şekilde görebileceklerdir. Bu konuda yaşanacak tüm gelişmeleri internet sitemizden takip edebilirsiniz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
7 Yorum