Murakıp Maaşları KDK’nın Gündeminde

Murakıp Maaşları KDK’nın Gündeminde

Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde bir nevi müfettiş olarak çalışmakta olan murakıpların maaşları Kamu Denetçiliği Kurumu başvurularında ele alındı.

Zorlu Göreve Düşük Maaş
Özellikle 15 Temmuz sonrası Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde görev yapmakta olan murakıplar çok sayıda disiplin soruşturmasını yürüttüler. Meslekten çıkarma cezasının verilmesinde bizzat etkili olan murakıplar denetledikleri çoğu personelden düşük maaş aldıklarını Kamu Denetçiliği Kurumu’na ilettiler. KDK da başvurular üzerinde incelemelerine devam ediyor. KDK’nın yanı sıra Diyanet İşleri Başkanlığı’na da çok sayıda başvuru yapıldı. Ancak DİB bu başvurulara herhangi bir yanıt vermedi. Son derece önemli bir işe imza atan murakıpların özlük haklarında iyileştirme yapılması önemle talep ediliyor. 

Vicdani olarak büyük bir sorumluluk altında olan murakıplar yaptıkları işe karşılık olarak daha yüksek bir maaş verilmesini talep ediyorlar. Sorumlulukları yüksek olan bir işte çalışan murakıplar buna karşılık düşük maaş aldıklarını her fırsatta dile getiriyorlar. Bu durum aynı zamanda sistemin bir açığını da teşkil edebilir. Zira murakıpların düşük maaş alması kötü niyetli kimseler tarafından da kullanılabilir ve rüşvetin kapıları aranabilir. Buna müsaade etmemek adına biran evvel maaşlara iyileştirme yapılması gerekmektedir.

Zorlu Sınavlardan Geçiliyor
Murakıplar zorlu eleme süreçlerinden geçerek göreve başlamaktadır. Zira en az 5 yıl boyunca Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde görev yapan çalışanlar başvuruda bulunmakta ve ardından da sınavlara girmektedirler. Bu sınavları başarılı bir şekilde geçen kimseler murakıp olarak atanabilmektedir. Sınavlı bir şekilde eleme yapılan son derece önemli bir görev için maaşların düşük tutulması eleştiri oklarının yöneltilmesine neden oluyor. Bu konuda gerekli çalışmaların yapılacağı tahmin ediliyor. Diyanet İşleri Başkanlığı da personellerinin bu taleplerine kayıtsız kalmayacaktır. 

Personel maaşlarının iyileştirilmesi için sadece Diyanet İşleri Başkanlığı’nın da onay vermesi yeterli değildir. Zira bunun planlaması bakanlık düzeyinde de gerçekleştirilmektedir. Ancak Diyanet İşleri Başkanlığı’nın onay vermesi ile birlikte büyük bir aşama kat edilmiş olacaktır. Bu konuda yaşanacak tüm gelişmeleri sitemizden takip edebilirsiniz. Yoğun talep gelmesi ile oluşacak bir baskı maaşlarda iyileştirme yapılmasına katkı sunacaktır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.