1. HABERLER

  2. HABER

  3. Muvafakat Verilmeyen Personel, Mahkemeyi Kazanınca Kurum Atamasını
Muvafakat Verilmeyen Personel, Mahkemeyi Kazanınca Kurum Atamasını

Muvafakat Verilmeyen Personel, Mahkemeyi Kazanınca Kurum Atamasını

Başka bir kurumda görevlendirilmek için kurum muvafakat vermezse, mahkeme yoluyla muvafakat alınınca geçilmek istenen kurum atama yapmalı mıdır? Yapmak Zorunda Mıdır?

A+A-

Hukuki Olay
Davaya konu olan olayda; kaymakamlıkta şoför olarak çalışan davacı, belediyede bilgisayar işletmenliği kadrosuna geçmek istemiştir. Ancak bağlı olunan eski kurum olan valilik muvafakat vermemiştir. Kişi bu durumu yargıya taşımış ve kurumundan davacı olmuştur. Mahkeme kurumun muvafakat vermeme işlemini iptal etmiştir. Davalı idare mevcut kadro ve ihtiyaca göre atama için takdirin kendisinde olduğunu savunmuştur. Personelin geçiş yapmak istediği kadroya birim içinden görevlendirme yapıldığı için ataması yapmamasında hukuka aykırılık bulunmamıştır ve dava reddedilmiştir. 

İdare Yargı Kararına Uymak Zorundadır
Davacı yerel mahkeme kararını temyiz etmiştir. Davaya bakan Danıştay İkinci Dairesi ise kişinin atamasının yapılması gerektiğine hükmetti. Kurumun daha önce kişinin atanması konusunda iradesi olduğunu hatırlattı. Valiliğin muvafakat vermemesinin yargı kararı ile iptal edildiğini, bu kararın kesinleşmesi ile kişinin atanması gerektiği gerekçesi ile davayı kabul etti. 

Bu karar ile eğer kurum muvafakat vermediği için kişinin ataması yapılamazsa, yargı kararı da muvafakat vermeme işlemini iptal ederse kurum bu karara uymalıdır. Muvafakat vermeyen kurumun yanı sıra, muvafakat isteyen ancak davanın tarafı olmayan kurum bu karara uymalıdır. Yargı kararını uygulamamak hukuk devleti ilkesine aykırıdır. İdare gecikmeksizin mahkeme kararını uygulamak için işlem tesis etmeye ve eylemde bulunmaya mecburdur.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.