1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. MYO Mezunları ALAN Dışı Atama İstemiyor
MYO Mezunları ALAN Dışı Atama İstemiyor

MYO Mezunları ALAN Dışı Atama İstemiyor

Üniversitelerin meslek yüksekokullarından mezun olan öğrenciler okudukları bölüm ile ilgili mesleklere farklı alanlardan atama yapılmasından rahatsızlık duyuyor.

A+A-

Alakasız Bölümlerden Alımlar Yapılıyor
Üniversitelerin meslek yüksekokullarında uzmanlık gerektiren eğitimler verilmektedir. Bu bölümlerden mezun olan adaylar ise kendi alanları ile ilgili işlerde çalışabilmektedirler. Laborantlık, uçak teknolojisi ve bilgisayar programcılığı gibi teknik mesleklerde eğitim almış kimselerin dışından alımlar yapılması ise öğrencileri rahatsız ediyor. Özellikle akademik personel alımlarında bu durumla sıklıkla karşılaşılıyor. Sadece belirlenen adayın başvuru yapabilmesi için çok farklı şartlar getirilmekte ve liyakat çiğnenmektedir. Kendisi alanla ilgili eğitim almamış bir kişinin öğrencilere ne öğreteceği de muamma olduğu için eleştirilerin ardı arkası kesilmiyor.

Yönetmelik Değişikliği Gerekiyor
Meslek yüksekokullarına yapılan akademik personel alımlarında alan dışı kimselerin alınmasının önüne geçmek için yönetmelik değişikliği gerekiyor. Zira son yayınlanan yönetmelikte alan dışı atamanın önü açılmıştı. Her ne kadar YÖK tarafından asgari ölçütler belirlenmiş olsa da halen daha üniversiteler kişiye özel ilanlara çıkabiliyor. Ancak sosyal medyada ya da haber sitelerinde tepki çekmesi üzerine bu ilanlar değiştirilmektedir. İşte bu nedenle objektif bir düzenlemenin acil olarak yapılması gerekiyor. 

Yukarıda saymış olduğumuz bölümlerin derslerinde son derece teknik bilgi gerektiren dersler bulunuyor. Dolayısıyla alan dışından gelen birisinin bu dersleri layıkıyla verebilmesi mümkün değildir. Eğer yetişmiş eleman bulunmuyorsa bu durumda alan dışından atama elbette yapılabilmelidir. Ancak bu durumda da çok alakasız bölümlerden personel alımları gerçekleştirilmektedir ki bu da bir anlam ifade etmemektedir. 

Uçak teknolojisi, bilgisayar programcılığı ve daha pek çok MYO bölümleri ülke ekonomisine büyük katkı sunacak potansiyele sahiptir. Bu potansiyelin engellenmemesi ve önünün daha da çok açılması için biran evvel bu değişikliklerin hayata geçirilmesi gerekiyor. Sadece bu bölümler için değil diğer tüm bölümler için de kendi alanlarından atama gerçekleştirilmelidir. Böylelikle herkes eğitim gördüğü alanda uzmanlaşacak ve bu sayede çok daha başarılı işlere imza atılacaktır. Bu konuda YÖK kanadından gelecek her türden adım ve açıklama sitemizden sizlerle anında paylaşılacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.