1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Nadir Görülen Hastalıklarda Akraba Evliliği Etkisi
Nadir Görülen Hastalıklarda Akraba Evliliği Etkisi

Nadir Görülen Hastalıklarda Akraba Evliliği Etkisi

Ülkemizde yapılan araştırmalar neticesinde nadir olarak görülen birçok hastalığın ana nedeninin yapılan akraba evlilikleri olduğu anlaşılmaktadır.

A+A-

Akraba evliliği ülkemiz için hala en büyük sorunlardan biridir. Özellikle kırsal kesimde hala oldukça sık bir şekilde görülen akraba evlilikleri bütün uyarılara ve bilinçlendirme çabalarına rağmen hızla devam etmektedir.

Türkiye’de 7milyon Kişide Nadir Hastalıklar Görülmektedir
Uzmanlar nadir hastalıkların temelinde akraba evliliklerinden kaynaklı genetik geçişler olduğu vurgulanmaktadır. Dünya üzerinde 7 bin çeşit nadir görülen hastalık türü bulunmaktadır. Ve dünya genelinde 300 milyondan fazla kişi bu hastalıklardan etkilenmektedir. Ülkemizde de bu hastalıklardan etkilenen kişi sayısı 7 milyonu aşmıştır.

Dünya geneline baktığımızda ise 7 milyon hasta sayısı oldukça fazladır. Hatta nüfusa oranla en çok nadir hastalığın görüldüğü ülkeler arasında yer almamız durumun önemi ve tehlikesini bir kez daha ortaya koymaktadır.

Nadir Hastalıklarda Erken Tanının Önemi
Ülkemizde meydana gelen bu nadir hastalık vakalarının azaltılmasında erken tanı oldukça önemlidir. Özellikle anne babalar çocuklarının terinde, idrarında ve dışkısında normalden farklı kokması nadir hastalıkların bir belirtisi olabilir. Bu tür hastalıklarda erken tanı son derece önemlidir. Erken tanı sonrası uygulanacak tedavi ve özel beslenme programları ile hayatlarına sağlıklı bir şekilde devam etmeleri sağlanabilmektedir.

Ailelerin Akraba Evliliği Konusunda Bilinçlendirilmesi
Ülkemizde her beş evlilikten birinin akraba evliliği olması durumun önemini ortaya koymaktadır. Aileler her ne suretle olursa olsun bu konuda bilinçlendirilmeli gerekirse yurt genelinde çok yoğun bir bilgilendirme ve bilinçlendirme faaliyetleri başlatılması son derece önemlidir. Bundan başarı sağlanırsa ilerisi için daha ümitli olabiliriz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.