1. HABERLER

  2. SORU CEVAP

  3. Nasıl İmam Olunur? Diyanet İşleri Başkanlığı İmam Şartları Nelerdir?
Nasıl İmam Olunur? Diyanet İşleri Başkanlığı İmam Şartları Nelerdir?

Nasıl İmam Olunur? Diyanet İşleri Başkanlığı İmam Şartları Nelerdir?

Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde imam olmak için gerekli şartlar nelerdir? Nasıl imam olunur? İmam olmak isteyen kişiler de hafız olmak zorunda mıdır? Merak edilen sorulara göre hazırlanan cevaplar haberimizde yer almaktadır.

A+A-

Türkiye genelinde dini hizmetler sınıfı olarak bilinen meslek grubunun içerisinde en nüfuzlu meslek grubu olan imamlık için başvuru yapmak isteyen aday vatandaş sayısı geçtiğimiz yıllara nazaran her geçen gün artmaktadır. 

Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde istihdam edilen imamlar için talebin artmasına oranla her yıl emekli olan imam ve vaizin sayısında yaşanan artış ve her geçen gün artarak devam eden yeni Camilerden dolayı imamlar iş bulmak konusunda en az sorun yaşayan meslek gruplarından bir tanesi olarak ön plana çıkmaktadır.

Nasıl İmam Olunur?

Öncelikle nasıl imam olunur sorusunun cevabını verebilmek için imamlığın mesleki anlamını konumlandırabilmek gerekir. Bir imam toplum içerisinde temel İslami değerlere göre hazırlanan hutbe, vaaz ve müfredat ile halka hitap eden ve ayrıca gündelik ibadetlerin yerine getirilmesi için cemaate liderlik eden kişidir.

Bir mesleki gereklilik ve yeterlilik olarak iyi bir dini bilgiye sahip olması gereken imamların, farklı düzeylerde eğitim sahibi olarak da imamlığı meslek olarak yapabilmeleri mümkündür.

Yeterli eğitimin alınmasının ardından mesleki yeterliliği Diyanet İşleri Başkanlığına yazılı sınav ile kanıtlayan ve sıralamaya giren herkes imam olabilmektedir.

standar-ic-haber-014.jpg 2019 İkinci Açıktan ve Naklen Memur Atama Kontenjanları Belirlendi

Diyanet İşleri Başkanlığı İmam Başvuru Şartları Nelerdir?

İmamlık bir kamu hizmetidir. Bu yüzden imamlar özel sektörde mesleklerini icra edemeyen bir kamu personel meslek grubuna dahildir. Bu şartı sağlayabilmek için her imam adayının her kamu personel adayı gibi merkezi olarak uygulanan KPSS sınavından en az 50 puanı almış olması gerekmektedir.

İmam Başvuru Şartları için son olarak Diyanet İşleri Başkanlığı’nın belirlediği şartlar ise;

1- Diyanet İşleri Başkanlığının din hizmetleri sınıfında görevli olan personeller için aranan “Ortak Nitelik” şartına uygun olmak,

2- En az imam hatip lisesi olmak koşulu ile Önlisans veya İlahiyat Fakültesi mezunu olmak,

3- KPSS B grubu KPSSP-124, ön lisans mezunları için KPSSP-123 orta öğretim mezunları için KPSSP-122 puan türünden en az olmak şartı ile 60 puan almak,

4- Din Hizmetleri Alan Bilgisi sınavı yazılı ve sözlü sınavlarından geçer not sahibi olmak, şartlarına uygun olunması gerekmektedir.

Günümüzde imamlar tecrübe ve statülerine göre 3.600 TL ile 4.500 TL arası maaş alabilmektedir. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum