1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Norm Kadro Yönetmeliği İçin YÖK’ten Üniversitelere İlk Talimat
Norm Kadro Yönetmeliği İçin YÖK’ten Üniversitelere İlk Talimat

Norm Kadro Yönetmeliği İçin YÖK’ten Üniversitelere İlk Talimat

YÖK, norm kadro yönetmeliği gereği boş ve saklı öğretim üyesi kadrolarının rektörlüğe aktarılması için üniversitelere yazı yazdı.

A+A-

Boş Kadrolar Rektörlüğe Aktarılacak

2 Kasım 2018 tarihli ve 30583 sayılı Resmi Gazete'de norm kadro yönetmeliği yayımlanarak yürürlüğe girmişti. Yönetmelikte yer alan geçici birinci maddenin uygulanması için YÖK, üniversitelere yazı yazdı. Bu maddeye göre yönetmelik yürürlüğe girdiğinde bir bölüm ya da anabilim dalındaki norm kadro fazlası öğretim elemanları bulunduğu kadroda görevine devam edecektir.  Ancak boş ve saklı öğretim elemanı kadroları rektörlüğe aktarılacaktır. İşte YÖK bu maddeyi üniversitelere hatırlatarak kadroların aktarılmasını istedi.

Hangi Kadrolar Rektörlüğe Aktarılacak?

YÖK’ün talimatı sonrası 1 Kasım 2018 tarihi ve daha öncesinde yayımlanan kadrolar hariç tüm boş ve saklı kadrolar resen rektörlük bünyesine geçecektir. 2 Kasım 2018 öncesinde yayımlanması istenen ancak bu tarihten sonra ilan edilen öğretim üyesi kadroları ise yönetmeliğe tabidir. Bu ilanlara norm kadro yönetmeliği kapsamında atama yapılacaktır. Norm dışı niteliğindeki kadrolar ise YÖK tarafından resen iptal edilmiştir.  Yani 2 Kasım 2018 ve sonrasında ilan edilen tüm öğretim üyesi kadroları resen iptal edilmiştir. Uygulama birliği sağlamak isteyen YÖK, gönderdiği yazı ile durumu netleştirmiştir. 

Norm kadro yönetmeliğinde belirtilen asgari kadro sayısı kavramı henüz netleşmemiştir. Bu nedenle üniversiteler norm kadro ve norm dışı kadroları bilememektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.