Noter Çekilişi İle Hazine Arazisi Vatandaşlara Verilecek

Noter Çekilişi İle Hazine Arazisi Vatandaşlara Verilecek

Tarım arazilerini değerlendirme kapsamlı hazine arazisi vatandaşlara noter kurası ile verilecek. Yayınlanan Milli Emlak Resmi Gazete tebliği ile yürürlüğe girdi. Vatandaşlar nasıl başvuru yapabilecek.

Vatandaşlar bağlı bulundukları yerlerde hazine arazilerini kullanamıyorlardı. Resmi Gazete Milli Emlak tebliğine göre vatandaşlara bu imkanlar sunulmuş oldu. Kriterleri uyan kişilere noter kurası ile hazine arazisi verilecek. Peki vatandaşlar bu imkanlardan faydalanmak için nerelere başvuru yapacak.
Vatandaşlar başvurularını Çevre Şehircilik Bakanlığı İl ve İlçe Müdürlükleri Milli Emlak Birimlerine yapacaktır. Kriter ve şartlar uyması halinde noter çekilişine dahil edilecektir.

Tarımsal faaliyet için nüfusa kayıtlı oldukları veya ikamet ettikleri köy ve mahallelerde bulunan hazineye ait tarım arazileri 10 yıl süreyle kiraya verilecek. Tarım arazilerinin ilk yıl kira bedeli, taşınmazın rayiç bedelinin yüzde 1,5'u olarak belirlendi, tarım arazilerinin kime kiraya verileceği nüfus kaydı, ikamet durumu, arazi varlığı, medeni durumu ve aile nüfusu kriterleri esas alınarak yapılacak puanlama sonucunda yüksek puan alanlar arasından kura çekimi ile belirlenecek.

Resmi Gazete Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın hazine taşınmazlarının topraksız ve yeterli toprağı olmayan çiftçilere kiralanmasına ilişkin tebliğ yayınladı.

Çiftçilerin yeteri kadar toprağı olmaması veya hiç toprağı olmaması durumunda 60 dönüme kadar hazine taşınmazı kiralayabilir.

Hali hazırda hazine arazisi işletenlerde; sözleşmenin başlama ve bitiş tarihleri, mümkün olduğu hallerde ekim ve hasat dönemleri dikkate alınarak tespit edilecek. Kira süresi sonunda yükümlülüklerini yerine getirdiği tespit edilen ve talepte bulunan kiracıların kira süresi, kontrol ekibinin uygunluk raporu üzerine yeniden bedel belirlenmek suretiyle idarece 10 yıl daha süre verilecek.

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum