Nüfus Müdürlükleri Pasaport Alırken Bürokratik Süreci Azaltmalı

Nüfus Müdürlükleri Pasaport Alırken Bürokratik Süreci Azaltmalı

Nüfus ve vatandaşlık işleri tarafından ıslak imza ve mühür yerine elektronik imza kullanılarak bürokratik süreç azaltılmalıdır.

Pasaport Formlarını İmza ve Mühürlü Olarak İstiyor
Daha önceleri EGM’ye yapılan pasaport başvuruları 2 Nisan 2018 tarihinden beri nüfus ve vatandaşlık işleri genel müdürlüğüne devredilmiştir. İçişleri bakanlığına bağlı EGM’den alınarak yine içişlerine bağlı olan diğer bir kuruma devredilmiştir. Artık Hususi ve Hizmet Damgalı Pasaport başvuruları nüfus müdürlüklerine yapılmaktadır. 

Nüfus müdürlüklerine gönderilen Pasaport Talep Formları ve İmza Sirküleri başlıklı yazı ile kurumların sorumlulukları düzenlenmiştir. Bu yazıda formların tasdik edilmesinden kurum sorumlu tutulmuştur. Nüfus ve vatandaşlık işleri ise kamu kurum ve kuruluşları tarafından düzenlenen hususi ve hizmet damgalı pasaport formlarını ıslak imza ve mühürlü olarak istiyor. Elektronik imzalı olan başvuru formlarını ise kabul etmiyor.

5070 sayılı Elektronik İmza Kanununa göre ise güvenli elektronik imza ile imzalanan evrak, ıslak imzalı evrakla aynı sonucu doğurmaktadır. Güvenli elektronik imza kabul edilmeyen haller de sıralanmıştır. Kanunların resmi şekle tabi tuttuğu hukuki işlemler ile banka teminat mektupları dışındaki teminat sözleşmelerinde elektronik imza kullanılamaz. Islak imza ile imzalamak gerekir. 

Görüldüğü üzere kanunda pasaportlara ilişkin bir sınırlama yapılmamıştır. Ancak nüfus müdürlükleri pasaport talep formlarının resmi şekle tabi hukuki işlem olduğu gerekçesi ile ıslak imzalı olarak istemektedir. Bu isteğini kurumlara bildirmiştir. 

Pasaport kanununda şekle ilişkin bir kısıtlama olmadığı halde Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün bu tutumu uygulamada bürokratik sürecin uzamasına sebep olmuştur. 

Bürokrasi Kısaltılmalıdır
Günümüzde bürokrasinin kısaltılması için pek çok iş ve işlem elektronik ortama taşınmıştır. E-devlet etkin olarak kullanılarak sürecin kısaltılması amaçlanmaktadır. Böylece vatandaşların işleri daha kısa sürede sonuçlanacaktır.

Ancak bu amacın gerçekleşebilmesi için kurumların sürece uyum sağlaması gerekir. Pek çok iş ve işlem için ıslak imza ve mühür arayışına son verilmelidir. 

Elektronik imza pek çok resmi işlem için ve çok fazla farklı kurumda kullanılmaktadır. Hususi ve hizmet damgalı pasaport formları da elektronik olarak imzalanabilmelidir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.