Nükleer Enerji Eğitimi Alan Türk Öğrenciler Diploma Aldı

Nükleer Enerji Eğitimi Alan Türk Öğrenciler Diploma Aldı

Ülkemizden Rusya’ya nükleer enerji eğitimi almak için giden öğrenciler eğitimlerini başarılı bir şekilde tamamlayarak diploma almaya hak kazandı.

6,5 Yıllık Eğitim
Rusya’ya nükleer enerji eğitimi almak için giden Türk öğrenciler 6,5 yıllık zorlu bir eğitim sürecinin sonunda mezun olmayı başardı. Uluslar arası alanda geçerli bir diplomaya sahip olacak öğrenciler Türkiye’ye dönerek öğrendiklerini uygulamaya geçirmek için sabırsızlanıyor. NRNU MEPhI üniversitesinde eğitim alan öğrenciler aynı zamanda Rusça dil bilgilerini de iyi seviyeye getirme imkanı elde ettiler. 

Mezun olan öğrenciler Türkiye’nin çevresindeki tüm ülkelerde nükleer enerji santrallerinin bulunduğunu ve Türkiye’nin de bu alanda ilerlemesi gerektiğini ifade ediyorlar. Nükleer enerji santrali hayata geçirilirse Türkiye’nin enerji konusunda dışa bağımlılığının büyük ölçüde giderilmesi söz konusu olacaktır. Her ne kadar nükleer enerji santralinin kurulması konusunda büyük tepkiler gösterilmiş olsa da hükümetin bu konudaki çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. 

Rusya ile Türkiye arasında yaşanan gerilim sonrasında nükleer enerji santralinin akıbeti tartışmalı bir hale gelmiş olsa da hali hazırda herhangi bir sorun olmadığı da siyasiler tarafından ifade ediliyor. Beklendiği şekilde devam edilmesi halinde kısa bir süre içerisinde enerji üretimine başlanması mümkün olacaktır. Rusya’da eğitim alan Türk öğrencilerin ise devamı gelecektir. Böylelikle nitelikli eleman ihtiyacının da karşılanması söz konusu olacaktır. Öğrenciler de Türkiye’ye dönmek için sabırsızlanıyorlar.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.