Nükleer Enerji Santraline Özel Meslek Lisesi Geliyor

Nükleer Enerji Santraline Özel Meslek Lisesi Geliyor

Mersin Akkuyu Nükleer Enerji Santrali bünyesinde istihdam edilecek ara elemanların yetiştirilmesi için meslek lisesi kuruluyor.

Müfredat Çalışmaları Tamamlandı
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında ortaklaşa yürütülen projeye göre Akkuyu Nükleer Enerji Santrali'nde çalışacak ara elemanların yetiştirilmesi için meslek lisesi kurulacak. Lisenin eğitim müfredatı çalışmaları büyük ölçüde tamamlandı. Çalışmaların bitmesi ile birlikte lise eğitim öğretime açılacak. Eğer gecikme yaşanırsa bir sonraki eğitim öğretim dönemine yetiştirilmesi hedefleniyor.

Mersin Akkuyu'ya özel meslek lisesinin ayrı bir meslek lisesi olabileceği gibi diğer meslek liselerine eklemlenebilecek bir lise olması ihtimali üzerinde de duruluyor. Ülkemiz için oldukça önemli bir enerji kaynağı olacak nükleer enerji santrali istihdama da ciddi katkı sunacaktır.

Ülkemizde ara eleman sorunu giderek artmaya devam ediyor. Meslek liselerinin iş hayatı ile kopuk olması bu sonucun en büyük nedenlerinden birisidir. Bunun yanı sıra gençlerin daha çok hizmet sektörü içerisinde yer almak istemesi de ara eleman ihtiyacını artırmaktadır.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk bu konuya özel önem verdiğini her fırsatta dile getiriyor. 2023 vizyon eğitim belgesinde de mesleki eğitim konusuna ayrı önem veriliyor. Ara eleman yetiştirmek ve üretimi artırmak ülke ekonomisi için büyük önem arz ediyor. Bu doğrultuda gerekli adımların atılacağı ve ara eleman ihtiyacının karşılanacağı tahmin ediliyor.

İlgili Haberler

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.