O bölümü seçen öğrencilere karşılıksız burs verilecek

O bölümü seçen öğrencilere karşılıksız burs verilecek

2020 YKS sınav süreci tamamlandı. Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) akabinde yapılacak olan tercihler için 6 Ağustos 2020 tarihinde tercih başvuruları kabul edilecek. O bölümü tercih eden adaylara asgari ücret kadar burs verilecek.

2019-2020 Eğitim Öğretim yılının tamamlanmasının ardından, milyonlarca öğrencinin eğitim ve kariyer planlamasında önemli bir yer arz eden Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) için tercih dönemi başlayacak.

Adaylar yapılan sınav uygulamasının akabinde kazandıkları puan doğrultusunda kariyer ve hayat planlaması yaptıkları alanlarda yükseköğrenim görebilmek için tercih işlemlerini netleştirecek ve merkezi sistem dahilinde tercihlerini sunacak.

YKS Tercihleri Başlıyor

Merakla beklenen YKS sınav süreci tamamlanıyor. Adaylar kazanılan puanların geçerli olacağı tercih dönemine 6 Ağustos 2020 tarihinde başlayacak. 14 Ağustos 2020 tarihine kadar devam edecek olan tercihler Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından merkezi usuller ile kabul edilecek ve sonuçlandırılacak.

Tercihlere Göre Burs Verilecek

Bazı üniversite ve bölümler dahilinde kalifiye öğrenci ve ilerleyen süreçlerde kalifiye personel arzı sağlanması için, puan sıralamasında önemli başarılar elde etmiş olan öğrencilere cazip imkanlar sunulmaya devam ediyor.

Başarı sıralamasında derece elde etmiş öğrencilerin kazanılması için öncelikli olarak eğitim dönemi boyunca ulaşım ve barınma imkanları tahsis eden üniversiteler, aynı zamanda öğrencilere maddi imkanlar da sunuyor.

O Bölümü Seçenlere Asgari Ücret Verilecek

2020 Tercih Dönemi dahilinde sunulan imkanların anlatımını gerçekleştiren akademisyen ve yetkili görevliler tarafından verilen bilgilere göre; öğrencilere bölüm tercihi yapmaları halinde asgari ücret oranında burs verileceği açıklandı.

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği tarafından yapılan açıklamada yer alan bilgilere göre; Üniversite sınavında ilk 20 bin arasına giren ve tekstil mühendisliğini tercih eden öğrencilere her ay asgari ücret oranında burs verileceği ilan edildi.

Başarı Sırasında Göre Maaş Verilecek

Maaş niteliğinde kabul edilen burs ödemeleri için verilecek meblağlar, öğrencinin başarı sıralamasına göre değişim gösterecek. Yapılan açıklamalara göre; 20-50 bin arasında olan adaylar net asgari ücretin yüzde 70'i oranında burs hakkı kazanırken;  ayrıca 50-80 bin arasındaki adaylar ise net asgari ücretin yüzde 50'si oranında karşılıksız burs imkanından yararlanmış olacak.

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.