1. HABERLER

  2. KAMU PERSONELİ

  3. O Kamu Personeli Alımlarında 35 Yaş Şartı Kalktı; Danıştay Kararı
O Kamu Personeli Alımlarında 35 Yaş Şartı Kalktı; Danıştay Kararı

O Kamu Personeli Alımlarında 35 Yaş Şartı Kalktı; Danıştay Kararı

Danıştay kararı ile o kamu personeli alımlarında 35 yaş şartı kalktı. Başvuru yapacak adaylarda 35 yaş şartı kalktığı üzere yaşı daha yüksek olanlar başvuru yapabilecek. Kadro ve atamalara ilişkin çıkılacak kılavuzlarda yer alması bekleniyor.

A+A-

Danıştay sekizinci dairesi verdiği karar ile o kamu personeli alımlarında 35 yaş şartı kalktı. Adaylar başvurularını 35 yaş üstü bile olsa yapabilecek. Kadro ve atamalara ilişkin kılavuzlarda yaş şartının yer almaması bekleniyor.

Bilindiği üzere öğretim üyesi dışındaki öğretim elemanı kadrolarına yapılacak atamalarda uygulanacak merkezi sınav ile giriş sınavlarına ilişkin usul ve esaslar hakkında yönetmeliğin 7 inci maddesinde yer alan "araştırma görevlisi kadrosuna başvurabilmek için ilana ilk başvuru tarihi itibarıyla otuz beş yaşını doldurmamış olmak gerekir.

Devlet yükseköğretim kurumlarının araştırma görevlisi kadrolarına başvurularda tezli yüksek lisans, doktora veya sanatta yeterlik eğitimi öğrencisi olmak şartı aranır." hükmü gereğince Araştırma Görevlisi kadrolarına başvurularda 35 yaşını doldurmayan adaylar başvuru yapabiliyordu. Araştırma görevlisi kadrolarına başvurabilmek için aranan bu yaş şartının iptali için Danıştay Sekizinci Dairesi nezdinde iptal davası açılmıştır. Danıştay Sekizinci Dairesi başvuruyu kabul ederek yönetmelikte aranan yaş sınırlamasını iptal etmiştir.

Danıştay'ın vermiş olduğu bu karar sonucunda söz konusu Yönetmelikte belirlenen; ‘’Araştırma Görevlisi kadrosuna başvurabilmek için ilana ilk başvuru tarihi itibarıyla otuz beş yaşını doldurmamış olmak gerekir.’’ ibaresinin İPTALİNE karar vermiştir. Böylece yönetmelikle belirlenen yaş sınırının Kanunlara eklenmesi gerektiği anlaşılmaktadır.

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından Üniversiteler tarafından ilan edilen Araştırma Görevlisi kadrolarında Yaş sınırının kalktığını ve uygulamanın bundan sonra böyle devam etmesi gerektiği konusunda bilgilendirme yapması faydalı olacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum