O Kamu ve Özel Çalışanlara Farklı Asgari Ücret Talebi 3 Bin Maaş

O Kamu ve Özel Çalışanlara Farklı Asgari Ücret Talebi 3 Bin Maaş

O kamu ve özel çalışanlarına farklı asgari ücret talebi açıklaması yapıldı. En az 3 bin TL maaş alınması gerektiği ve sosyal haklarının iyileştirilmesi gerekildiği dile getirildi. Açıklamanın ardından yapılacak bir çalışma olup olmadığı çalışanlar tarafın

O kamu ve özel çalışanlarına en az 3 bin TL maaş asgari ücret talebi açıklaması yapıldı. Açılmadan çalışanların sosyal ve mali haklarında düzenlemenin yapılması istendi. Açıklama içeriği özel sektör için yapılmış olsa bile aynı unvanda kamu kurumunda (TYP GİBİ) çalışanlarında maaşları eşit işe eşit ücret kapsamında aynı olacağı biliniyor. O anlamda kamu’da ve özel sektörde çalışanlar bu haber sonrası yapılacak düzenlemenin olup olmayacağını merakla bekleniyor.

Securitas Türkiye Ülke Başkanı Kösereisoğlu, işin zorluğu nedeniyle özel güvenlik sektöründe asgari ücretin en az 3 bin lira olması gerektiğini söyledi.

Türkiye'de birçok patron açlık sınırında kalan 2 bin 324 liralık yeni asgari ücreti yüksek bulurken, uluslararası özel güvenlik şirketi Securitas çalışma şartlarının çok zor olması nedeniyle bu ücretin özel güvenlik sektöründe yetersiz kaldığını bildirdi. Securitas Türkiye Ülke Başkanı Murat Kösereisoğlu, Türkiye'de sektörel ya da bölgesel asgari ücret uygulaması olmadığı için zorunlu olarak kendilerinin de yasal ücretleri uygulamak zorunda kaldıklarını ancak yıllık izin sürelerinin uzatılması, mesai saatlerinin düşürülmesi, mesai ücretlerine zam yapılması gibi yöntemlerle çalışanların gelirlerini artıracak formül aradıklarını bildirdi.

Çalışma şartları çok zor olduğu için özel güvenlik sektörü çalıştıracak insan bulamamaktan yakınıyor. Murat Kösereisoğlu, ekonomi muhabirleriyle yaptığı sohbet toplantısında özel güvenlik sektöründeki ağır çalışma şartları nedeniyle kimsenin uzun süre sektörde kalmak istemediğini, çoğunun ilk fırsatta kaçmaya çalıştığını, bu nedenle personelin üçte birinin her yıl başka sektörlere geçtiğini söyledi.

Murat Kösereisoğlu, sadece kendi şirketlerindeki personelin mali ve sosyal haklarını iyileştirmelerinin şirketlerinin rekabet gücünü zayıflatmaktan başka bir işe yaramadığını, iyileştirmenin sektör genelinde olması gerektiğini anlattı. Kösereisoğlu, sektörde asgari ücretin normal asgari ücretten en az yüzde 30 daha fazla, yani 3 bin lira civarında olması gerektiğini belirtti ancak asgari ücreti değiştirme şansı olmadığını vurguladı. Kösereisoğlu, bunun yerine haftalık 45 saat olan çalışma süresinin 40 saate indirilmesi, yüzde 50 olan normal fazla mesai ücretinin de yüzde 100'e, bayram mesailerinin yüzde 100'den yüzde 150'ye çıkarılması ve yıllık izin süresinin 14 günden 18, hatta 24 güne yükseltilmesi halinde sektörün cazip hale geleceğini söyledi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
6 Yorum