1. HABERLER

  2. HABER

  3. O Meslektekiler Performans Düşüklüğü Nedeniyle İşten Çıkarılamayacak
O Meslektekiler Performans Düşüklüğü Nedeniyle İşten Çıkarılamayacak

O Meslektekiler Performans Düşüklüğü Nedeniyle İşten Çıkarılamayacak

İlaç mümessili olarak çalışan bir kişinin performans düşüklüğü nedeniyle görevinden çıkarılması Yargıtay tarafından hukuka aykırı bulundu.

A+A-

Dış Etkenlere Bağlı 
Ankara’da ilaç mümessili olarak çalışan bir kişi firması tarafından performansının düşük olması gerekçe gösterilerek işten çıkarıldı. Bunun üzerine işe iade davası açan ilaç mümessili davayı Yargıtay’a taşıdı. Yargıtay ise konuyu değerlendirerek davacının lehine işe iade kararı verdi. 

Yargıtay kararının gerekçesinde ilaç satışlarının değerlerinden ilaç mümessillerinin sorumlu tutulamayacağı belirtildi. İlaç mümessilinin görev tanımı içerisinde doktorları, eczaneleri ve hastaneleri ziyaret etmek yer alırken belirli bir miktarda satış gerçekleştirmek yer almamaktadır. Bu sebeple de satışların yeteri düzeyde olmadığı gerekçe gösterilerek tek taraflı fesih gerçekleştirilemeyecek. Ayrıca alınan kararın oybirliğiyle alındığını da ifade etmek gerekir. 

İşe İade 
Yargıtay tarafından verilen bu karar sonrasında işveren kişiyi görevine iade edebileceği gibi tazminatlarını ödeyerek görevinden de çıkarabilir. Bu durumda birikmiş maaşlarını da vermek durumunda kalacaktır. 

Yargıtay ilaç mümessili kararı diğer ilaç mümessilleri için de emsal teşkil edecektir. Dolayısıyla haksız yere iş sözleşmesi feshedilen ilaç mümessilleri bu kararı emsal göstererek dava açabilirler. İlk derece mahkemelerinin bu karara uymaları zorunludur. Eğer uyulmazsa yanlış hesap Yargıtay’dan dönecektir. Ancak bu karar ilaç mümessillerinin satışa odaklanmayıp işlerini savsaklamalarına müsaade etmemektedir. Böylesi durumlarda işveren açısından haksız fesih nedenleri oluşacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.