1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. O Okul Bölümlerini Seçene Asgari Ücret Kadar Burs Verilecek
O Okul Bölümlerini Seçene Asgari Ücret Kadar Burs Verilecek

O Okul Bölümlerini Seçene Asgari Ücret Kadar Burs Verilecek

YÖK Başkanı tarafından üniversite sınavında ilk 50 bine girerek maden, jeoloji ve cevher hazırlama mühendisliği seçen öğrencilere asgari ücret kadar burs verileceği açıklandı.

A+A-

İstanbul Maden İhracatçıları Burs Sağlayacak

YÖK Başkanı Yekta Saraç, üniversiteye hazırlanan öğrenciler için sevindirici bir haber verdi. 2020-2021 eğitim yılında yapılacak olan YKS sınavında ilk 50 bine girerek ilk 5 tercihi arasında maden, jeoloji ve cevher hazırlama mühendisliğinden en az birini tercih edenlere karşılıksız burs verileceğini açıkladı. Bursun miktarı net asgari ücret tutarı kadar olacaktır.

50 bin ile 65 bin arasında olanlara net asgari ücretin yarısı kadar, 65 bin ile 80 bin arasında olanlara ise net asgari ücret tutarının üçte biri kadar İMİB tarafından karşılıksız burs verilecek.

YÖK ile İMİB arasında imzalanan online işbirliği protokolü kapsamında burs verilecektir. Söz konusu burs İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB)  tarafından finanse edilecektir. Bu 3 mühendislik bölümünü seçen öğrencilere sadece burs verilmekle kalınmayacak ve istihdamları da sağlanacaktır.

Üniversite sanayi işbirliği kapsamında sanayi alanında ihtiyaç duyulan nitelikli iş gücü yükseköğretim kurumlarında yetiştirilmektedir. İMİB tarafından atılan bu adım ise sanayide maden, jeoloji ve cevher hazırlama mühendislerine ihtiyaç olduğunu göstermektedir. Ülke kalkınması anlamında öneme sahip olan madencilik sektörüne yüksek nitelikli mühendisler kazandırmak için bu teşvikler önem kazanıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Haberler