1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. O Temel Liseler Kapatılacak
O Temel Liseler Kapatılacak

O Temel Liseler Kapatılacak

Milletvekillerinin temel liselere ilişkin sorularını yanıtlayan Bakan Ziya Selçuk, verdikleri taahhütleri yerine getirmeyen temel liselerin kapanacağını söyledi.

A+A-

Temel Liseler İçin Son 1 Ay
2015 yılında dershanelerin kesin olarak kapatılmasına karar verilmiştir. Bu karar alındığında 4 binden fazla dershane ülkemizde hizmet vermekteydi. Dershanelerin kapatılması kararı alınması ile bu dershanelere bir fırsat tanınmıştı ve temel liselere dönüşmeleri istenmişti. Bu imkandan faydalanan dershaneler dönüşüm sürecine girmişti. Bu liselere hazırlıkları tamamlamaları için 2018-2019 eğitim öğretim dönemi sonuna kadar imkan tanınmıştı. Yani 2019-2020 eğitim dönemi başlarken bu okullar eğitim vermeye hazır olmalıdır. Hazır olmayan okullar, verdikleri taahhütleri yerine getirmedikleri için MEB tarafından re’sen kapatılacaktır.

Dönüşüm sürecinde olan dershanelerden, okul olarak faaliyet gösterebilecek altyapıyı tamamlamaları istenmiştir. 
Temel liseler özel eğitim kurumları olarak faaliyet gösteren okul türlerindendir. Bu yüzden belirli koşulları sağlamalıdırlar. Haziran 2019 itibariyle MEB’e bağlı olarak faaliyet gösteren özel okul sayısının 2.811 olduğunu açıkladı. Bu okullardan 1.225 tanesi dershanelerden dönüşen temel liselerdir. Bu okullarda yaklaşık 250 bin öğrenci eğitimine devam etmektedir. 

Temel Liseler İçin Son Viraj
2019-2020 eğitim öğretim döneminin başlamasına yaklaşık 1 ay gibi bir süre vardır. MEB tarafından temel liseler incelenmeye başlanmıştır. Dönüşümlerini tamamlayıp tamamlamadıkları konusunda incelemeler yapılmaktadır. 

4 binden fazla dershaneden 2.396’sı tarafından dershane dönüşüm programına başvuru yapılmıştır. Bu başvurularda 2.217’si kabul edilmiştir ve dönüşüm için süre tanınmıştır. 2015 yılından bu yana pek çok okul dönüşümünü tamamlayarak eğitim vermeye başlamıştır. 500 kadar dershane de eğitim sektörüne tamamen veda etmiştir. 1.173 okul temel lise olarak faaliyet gösterirken, geriye kalanlar ise ilkokul, ortaokul ve okul öncesi eğitim kurumları olarak eğitim faaliyetlerine devam etmektedir. 

Henüz dönüşümünü tamamlayamayan dershaneler içinse birkaç fırsat tanınmıştır. Bu fırsatlar 2019-2020 eğitim dönemi ile sona ermektedir. Altyapı hazırlıklarını sona erdirmek üzere olan kurumlar için halen az bir fırsat mevcuttur. Bu süre içinde hazırlıklar tamamlanamazsa maalesef MEB tarafından resen kapatılacaklardır. Okullar 18 Eylül 2019 tarihinde açılacak ve yeni eğitim dönemi başlayacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum