1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. OECD Raporu Devlet Okullarında Özerklik
OECD Raporu Devlet Okullarında Özerklik

OECD Raporu Devlet Okullarında Özerklik

OECD’nin yeni raporunda Türkiye son sıralarda. Yapılan araştırmaya göre sonuçlar, Türkiye’nin eğitim sisteminin özerk olmadığını gösteriyor. Türkiye’de 10 karardan sadece biri okul tarafından alınabiliyor.

A+A-

2017 Verilerine Göre Türkiye’deki Okullarda Özerklik
Türkiye’de hangi okul kendi kararını kendi kurulunca verebiliyor? OECD raporuna göre devlet okullarında özerklik ne durumda? Yapılan araştırmalar neticesinde, direkt olarak okullar ile ilgili evrensel şekilde gerçekleşmiş olan araştırma, sonuçları ile birlikte sunulmuştur.

Türkiye’de 10 Karardan 1’i Okullar Tarafından Özerk Şekilde Alınıyor
Araştırma sonuçlarına göre, kararlar Türkiye’de sadece 10’a bir olarak özerk şekilde alınıyor. Ülkelerin genel sonuçlarına bakıldığında, Türkiye’nin eğitimde özerklik anlamında başarılı bir sonucu olmadığı görülüyor.

OECD araştırmasına göre Türkiye genel olarak eğitim ile ilgili kararlarında, okulun kendi içinde karar vermesinin güç olduğunu, belli sınırlandırmalar dahilinde hareket edilmesi gerektiğinin zorunlu olduğu yönünde bir sonuca varmıştır.

En Özerk Eğitim Sistemi Hollanda’da 
Araştırma sonuçları incelendiğinde, eğitim sisteminin özerk olduğu ülke Hollanda. Bakıldığında, eğitim sisteminin özerk olmasının başarı getirdiği sonucuna da ulaşılmıştır. Başarılı eğitim sistemlerinin olduğu okulların aynı zamanda özerk kararların alınması için uygun koşullar olduğu okullardır.

Finlandiya, Kana, Avustralya gibi ülkeler içinde özerklik ile eğitimde başarı ilişkisinin doğru orantılı olduğu görülüyor. Özerk olma konusunda başarılı olan ülkeler aynı zamanda eğitim niteliği konusunda  da son derece başarılı.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.