1. HABERLER

  2. HABER

  3. OGM'ye 5000 Memur Alımı Mülakatsız mı Oluyor
OGM'ye 5000 Memur Alımı Mülakatsız mı Oluyor

OGM'ye 5000 Memur Alımı Mülakatsız mı Oluyor

Tarım ve Orman Bakanlığının bir soru önergesine verdiği cevaptan sonra oluşan ve sadece KPSS kriterini kapsayan algının doğru olup olmadığı adaylar tarafından araştırılıyor.

A+A-

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülen ve Orman Genel Müdürlüğü bünyesinde gerçekleştirilecek olan 5000 memur alımının istihdam sürecine dair sorgulanan konuların başında, alımların nasıl yapılacağı sorusu yerini almaktadır.

Söz konusu ihtilaf bundan önceki alım süreçlerinde gündeme gelmemiş olup, bu sefer yapılacak olan alımda gündeme gelmesinin sebebi ise Tarım ve Orman Bakanlığı’nın bir soru önergesine verdiği cevapta kullandığı ifadeden kaynaklanmaktadır.

Tarım ve Orman Bakanlığı söz konusu soru önergesine cevaben verdiği yanıt metninde; "Bakanlığımızın bağlı kuruluşu olan Orman Genel Müdürlüğüne Hazine ve Maliye Bakanlığımız tarafından 1200 orman mühendisi, 2700 orman muhafaza memuru, 800 memur, 300 şoför olmak toplam 5000 kadro ihdas edilmiş olup, KPSS puanlarına göre alımlar yapılacaktır" ifadesini kullanmıştır.

Bu açıklamanın ardından alımlar için başvuru yapan adayların herhangi bir mülakata tabi tutulmadan sadece KPSS puan sıralamaları ile istihdam sürecini tamamlayacakları algısı oluşmuş olsa da bu algı doğru değildir.

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile resmiyet kazanan ve Orman Muhafaza Memuru ve Orman Mühendisi olarak atanacak personellerin de sürecini belirleyen Orman Genel Müdürlüğü Yönetmeliğinde yer alan 3234 sayılı kanuna göre alımlar için sözlü sınav yapılması gerekmektedir.

İlgili ek madde de yer alan; “… merkezi sınav sonucuna göre, atanacak kadro sayısının dört katına kadar çağrılacak adaylar arasından sınav komisyonlarınca yapılacak sözlü ve uygulamalı sınav sonucuna göre belirlenir.” maddesi lağvedilmediği sürece bahsi geçen atamalar da mülakat uygulanacak olup, aksi örnek olarak; Tarım ve Orman Bakanlığına tanınmayan inisiyatif hakkı Sağlık Bakanlığına tanındığı için, Sağlık Bakanlığı bünyesinde yapılan alımlarda mülakat uygulanmayabilmektedir.

İlgili atamaların mülakatsız yapılabilmesi için alım sürecinden önce bahsi geçen maddenin değiştirilmesi gerekmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum