Öğrenci Affı İçin Yasa Teklifi Sunuldu

Öğrenci Affı İçin Yasa Teklifi Sunuldu

Son olarak 2014 yılında çıkan öğrenci affının yeniden çıkarılması içim CHP tarafından yasa teklifi verildi.

Sorunlar Meclise Taşınıyor
CHP Niğde Milletvekili ve emek Büroları Merkez Yöneticisi Ömer Fethi Gürer tarafından gençleri sevindirecek bir yasa teklifi sunuldu. Sıklıkla genç işsizliğine kulak veren, KYK borçlarının silinmesini isteyen Gürer, şimdi de öğrenci affı konusunu meclise taşıdı. Yükseköğretim Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifini TBMM’ye sundu.

Geçen sene Gürer tarafından meclise soru önergesi verilerek öğrenci affından yararlanacakların sayısı belirlendi. Önergeyi yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, son 3 yıl içinde 956 öğrencinin disiplin cezasına muhatap olduğunu açıklamıştı. Ancak bu öğrencilerin mevcut eğitim kurumundaki kayıtlarının silinmesinin, diğer eğitim kurumlarını etkilemediğini hatırlatmıştı. Böylece yeniden sınava girerek eğitimlerine devam edebileceklerini söylemişti. 

Pişman Öğrenciye İkinci Şans
Gürer, yaptığı açıklamada disiplin cezası alan öğrencinin pişmanlık duyduğunu ve ikinci bir şansı hak ettiğini belirtti. Çıkarılacak olan af ile yüzlerce genç eğitimlerine yeniden devam edebilecektir. Mağduriyet yaşayan öğrencilere ikinci bir şans tanınmalıdır. 

Ayrışmalara, teröre mahal verilmediği sürece gençler affedilmelidir ve kazandıkları eğitim hakları iade edilmelidir. Disiplin cezasına sebep olan konular için öğrencilere psikolojik destek de sağlanmalıdır. Böylece eğitim kurumlarının düzenini bozmaya yeniden mahal verilmeyecektir. 

Af Vakti Geldi, Geçiyor
Öğrenci affı son olarak 2008, 2011 ve 2014 yıllarında çıkmıştı. Görüldüğü üzere son dönemlerde her 3 yılda bir af çıkmıştır. Bu şekilde öğrenciler okullarına dönerek eğitimlerine devam etmiştir. Bu yüzden öğrenciler 2017 yılında af çıkmasını bekliyordu. Ancak 2 yıldır beklentiler karşılanmadı. Bunun üzerine CHP tarafından bu sorun gündeme taşındı. Geçen sene soru önergesi verilirken, bu sene de yasa teklifinde bulunuldu. 

Şu anda meclis ara tatilde bulunmaktadır. Tatilde çalışmayan meclis, 1 Ekim tarihi itibariyle çalışmaya başlayacaktır. Çalışmalara yeniden başlanması ile tatilde verilen önergeler de görüşülecektir. Gürer, meclisin tatilde olmasını bahane etmek yerine fırsat bilerek çalışmalara devam etmekte ve öğrencilerin, gençlerin sorunlarını gündeme taşımaktadır. Umarız ki bu yasa teklifleri mecliste de karşılık bulacaktır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.