1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Öğrenciler de İsteğe Bağlı Sigorta Yatırabilir
Öğrenciler de İsteğe Bağlı Sigorta Yatırabilir

Öğrenciler de İsteğe Bağlı Sigorta Yatırabilir

Sigorta başlangıç tarihini öne çekmek isteyen öğrenciler isteğe bağlı sigorta primi yatırarak erken emeklilik için fırsat yakalayabilirler. Kimler Yatırabilir?

A+A-

Ülkemizde zorunlu sigortalılık ile isteğe bağlı sigortalılık uygulamaları bulunmaktadır. Sigorta gerektiren bir işte çalışanlar zorunlu olarak sigorta primi yatırmak durumundadır. Bu primler işveren tarafından yatırılmaktadır. Bunun haricinde isteğe bağlı sigortalılık uygulaması da mevcuttur. Örneğin ev hanımları, part time çalışanlar ve öğrenciler isteğe bağlı sigortalı olarak emeklilik tarihlerini erkene çekebilirler. 

Part time çalışanlar ayda 30 gün üzerinden prim yatırmadıkları için emeklilik tarihleri oldukça ileriye ötelenmektedir. Bunun için part time dışında kalan zamanlar için prim yatırarak bu süreleri 30 güne çıkarabilir ve daha erken emekli olabilirler. Öğrenciler ve ev hanımları için de bu durum geçerlidir. Çalışmayan öğrenciler ve ev hanımları prim yatırarak isteğe bağlı sigortalı olabilir. Ancak bu durumda sigorta gerektiren bir işte çalışmıyor olmaları da gerekmektedir. İsteğe bağlı sigortalıların bir de genel sağlık sigortası yatırmalarına gerek kalmayacaktır. Ücretsiz bir şekilde sağlık hizmetlerinden istifade edebileceklerdir. 

Her geçen gün emeklilik yaşı daha da ileriye gittiği için isteğe bağlı sigortalı olmak oldukça önem arzs etmektedir. Böylelikle daha erken bir tarihte erken olmak mümkün olacaktır. İmkanı olan kimseler bu fırsatı değerlendirerek erken bir tarihte emekli olma hakkını elde edebilir. Dolayısıyla şartların zorlanması faydalı olacaktır.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.