1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Öğrenciler Derse Gelmezse Ek Ders Ücreti Ödenir Mi
Öğrenciler Derse Gelmezse Ek Ders Ücreti Ödenir Mi

Öğrenciler Derse Gelmezse Ek Ders Ücreti Ödenir Mi

Öğrencilerin derse gelmemesi durumunda öğretmenlere ek ders ücreti ödenip ödenmeyeceği ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı görüş yazısı yayınladı.

A+A-

Mevzuatta Sayılmamış
Milli Eğitim Bakanlığı'na sıkça sorulan bazı sorular üzerine görüş yazısı yayınlanmaktadır. Böylelikle kurumlar arasında tek düze bir uygulamanın hayata geçirilmesi sağlanmaktadır. Bu tür bir görüş yazısı da öğrencilerin tamamının gelmediği dersler için istendi. İlgili görüş yazısında mevzuatta ve toplu sözleşmede yer alan hükümler aktarıldı.

Mevzuatta destek eğitim odasında eğitim alan öğrencilerin devamsızlık durumlarında ek ders ücretinin ödeneceğine dair herhangi bir ibare bulunmadığı ifade edildi. Bu sebeple de ücretin ödenemeyeceği belirtildi. 

Yargı Kararları
Bu konuda her ne kadar Milli Eğitim Bakanlığı ücretlerin ödenmeyeceğini ifade etmişse de yargı kararlarında tam aksi ifade edilmiştir. Zira öğretmenler her ne kadar ders vermemiş olsa da ders vermek amacıyla tüm hazırlıklarını yapmış ve okula gelmişlerdir. Bu durumda sorunun öğretmende olmadığı ve ücretin verilmesi gerektiği dile getiriliyor.

Öğretmenler de bu görüş yazısına katılmadıklarını ifade ediyorlar. Öyle ki diğer memurların vatandaş gelmemesi halinde maaş almama gibi bir durumlarının olmadığı da ifade edilmektedir. Dolayısıyla öğretmenin herhangi bir kusuru olmadan ders yapılmamış ise bu durumda ek ders ücretinin ödenmesi gerektiğini belirtmek gerekir. Ücretini alamayan öğretmenler kurumlarına başvurabilir ve olumsuz cevap almaları durumunda da yargı yoluna gidebilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.