Öğrenciler Uzaktan Eğitim İstemiyor! Okullar Açılsın

Öğrenciler Uzaktan Eğitim İstemiyor! Okullar Açılsın

MEB tarafından okulların 31 Ağustos tarihinde açılacağının açıklanmasına rağmen YÖK tarafından üniversitelerin açılması konusunda bir açıklama yapılmaması tartışma yaratıyor.

Dün itibari ile Twitter sosyal medya platformunda en çok tartışılan ve gün deme gelen konuların başında üniversitelerin açılsın talebi geldi. Twitter üzerinden en çok yorum yapılan konu başlıklarından olan #yöküniversiteleriaçın konu başlığının 24 saat içerisinde 20 binden fazla yorum aldığı görüldü.

Üniversite Öğrencileri Uzaktan Eğitim İstemiyor

Sosyal medyada uzun süre ilk sıralarda yer alan ve hala almaya devam eden konu başlığında üniversite öğrencileri biran önce üniversitelerin açılış tarihinin YÖK tarafından açıklanmasını talep ediyor. Yapılan yutumlarda üniversite eğitiminin kişinin gelişiminde ki önemi vurgulanırken uzaktan eğitim ile üniversite öğrencisinin mesleki ve kişisel gelişiminin sağlanamayacağı ifade ediliyor. Ayrıca öğrenciler uzaktan eğitim teknolojisinin yetersiz olduğunu da belirtiyor.

Corona virüs pandemisi ile üniversitelerin uzaktan eğitime devam edeceğine ilişkin haberlere yönelik olarak se yorumlarda kafelerin, sinemaların, restoranları ve daha birçok yerin açıldığı belirtilerek hiçbir yerde risk olmayıp ta üniversitelerde var demenin oldukça komik olduğu yorumları yapılıyor. Üniversite öğrencileri üniversite ve yurtlarda gerekli önlemlerin alınması ile birlikte eğitimlerine başlamasının tek seçenek olduğunu ve diğer kararları kesinlikle kabul etmeyeceklerini belirtiyor. 

Üniversitelerin Açılma Kararını Bilim Kurulu Verecek

Üniversitelerin açılıp açılmayacağı yönündeki son karar ise Bilim Kurulu ve YÖK arasında ki görüşmelerden sonra verileceği ifade ediliyor. Fakat son günlerde artan vaka sayısı ile birlikte eğer önümüzdeki 2 haftalık süreç içerisinde vaka sayısının istenilen seviyeye çekilememesi durumunda üniversitede eğitimlerin uzaktan eğitim ile açılmasının daha kuvvetli bir ihtimal olduğu ifade ediliyor. Özellikle sonbahar aylarında gelmesi muhtemel bir ikinci dalganın en çok kontrol edilmesi zor olan üniversitelerde yayılma riski olduğu ifade ediliyor. YÖK ise üniversiteleri yüz yüze eğitime açmak istese de Bilim Kurulu ve hükümet tarafından gelecek olan talep ve uyarılar doğrultusunda karar vereceği ifade ediliyor. Üniversitelerin uzaktan eğitimle açılması durumunda ise bu kararın birçok üniversite öğrencisi üzerinde psikolojik anlamda oldukça olumsuz bir etki yaratabileceği ifade ediliyor.

Benzer Haberler

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
8 Yorum