1. HABERLER

  2. HABER

  3. Öğretim Elemanı Alım Şartları Ne Zaman Değişecek
Öğretim Elemanı Alım Şartları Ne Zaman Değişecek

Öğretim Elemanı Alım Şartları Ne Zaman Değişecek

Danıştay tarafından öğretim elemanı alım şartları hakkında yapılan düzenlemeye yürütmeyi durdurma kararı verilmesine rağmen yeni şartlar belirlenmedi.

A+A-

Eğitim Şartı 
Öğretim elemanı alımı şartları arasına en az tezli yüksek lisans yapıyor olmak şartı getirilmişti. Bu durum adaylar tarafından eleştirilmiş hem gereksiz hem de doğru bulunmamıştı. Bunun üzerine Danıştay’a ilgili maddenin iptali için dava açılmış ve Danıştay da yürütmeyi durdurma kararı almıştı. Bu kararın ardından ise YÖK’ten herhangi bir ses çıkmadı. Öğretim elemanı alımı yapan üniversiteler de YÖK’ün açıklama yapmasını ve buna göre ilana çıkmayı bekliyor. 

YÖK yaptığı yönetmelik değişikliği ile başvuru şartlarında en az tezli yüksek lisans yapıyor olmak ya da alanında en az 2 yıl tecrübeye sahip olmak şartını getirmişti. Bu düzenleme ile tezsiz yüksek lisans yapanlar göz ardı edildiği gibi önceki alımlara güvenerek yüksek lisansa başlamayanlar da ihmal edilmişti. Sadece 21 bölüm için bu şartlar getirilmemişti. Fakat geriye kalan tüm üniversiteler bu şartlara tabi tutulmuştu. 

YÖK, Danıştay’ın vermiş olduğu bu karara muhakkak itiraz etmiştir. Dolayısıyla itirazın sonucunun açıklanmasını da bekliyor olabilir. itirazın sonuçlanması ile birlikte kamuoyu ile paylaşım yapılacaktır. Fakat an itibariyle tezli yüksek lisans yapıyor olmak şartının kaldırıldığını ifade edebiliriz. Alım yapacak üniversitelerin bu şartı koymaları hukuken mümkün olmayacaktır. YÖK, Danıştay kararının sonrasında yeniden bir yönetmelik değişikliği yapabilir ya da eski düzenlemelere geri dönebilir. Yeni yönetmelik değişikliğinde ise tezsiz yüksek lisans yapanlar ile sadece lisans mezunu olanların bir şekilde hesaba katılması da gerekmektedir. Aksi takdirde mağduriyetler çözüme kavuşmayacak ve bu dava süreçleri uzayıp gidecektir. 

Araştırma görevlisi alımlarında da bu yöntem uygulanmakta ancak buna herhangi bir itiraz yapılmamıştır. Dolayısıyla öğrencilerden genellikle en az tezli yüksek lisans yapıyor olmak şartı istenmektedir. Geriye kalan diğer şartlar ise üniversitelere göre farklılık arz etmektedir. Örneğin yabancı dil puanı kimi bölümlerde 60 kimilerinde 70 ve hatta 80 istenmektedir. Bu konuda takdir yetkisi büyük oranda üniversitelerin üzerine bırakılmıştır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.