1. HABERLER

  2. HABER

  3. Öğretim Elemanı Atamaları Başlayacak
Öğretim Elemanı Atamaları Başlayacak

Öğretim Elemanı Atamaları Başlayacak

Öğretim elemanı atamalarında yaşanan belirsizlik bugün yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile sona erdi.

A+A-

Norm Kadro Yönetmeliği 
Yükseköğretim Kurulunun öğretim elemanı atama yetkisinin kaldırılması ile 3 aydır öğretim elemanları atanmıyordu. Atama bekleyen adaylar bir an önce ilan yayınlanmasını bekliyordu. Bugün Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile düzenleme yapıldı. 

Öğretim elemanı kadrolarına atama YÖK tarafından çıkarılacak olan norm kadro yönetmeliğine göre ilgili yükseköğretim kurumu tarafından yapılır. Atama esnasında “devlet yükseköğretim kurumları bünyesindeki birimler, önlisans, lisans ve lisansüstü programların sayısı, niteliği ve öğrenci sayıları ile yükseköğretim kurumunun eğitim-öğretim dışında yürüttüğü hizmetler” dikkate alınarak yapılır. 

Söz konusu yönetmelik bugünden itibaren 60 gün içinde yürürlüğe girer. Yönetmelik çıkarılana kadar yükseköğretim kurumları atama yetkisini kullanabilir. 

Neler Değişti?

Yapılan değişiklik ile öğretim elemanı atamalarındaki belirsizlik giderilmiştir. YÖK’ten izin alma şartı kaldırılmış, bunun yerine norm kadro yönetmeliğine göre üniversiteler atama yapacaktır. Yönetmelik bugünden itibaren 60 gün içinde ilan edilerek, yürürlüğe konulacaktır. 

Bu 60 günlük süre atamalara engel değildir. Üniversiteler ihtiyaç halinde cumhurbaşkanlığı kararnamesine dayanan atama yetkisini kullanabilir. Bu düzenleme ile geçici önlem alınmıştır. Yönetmelik çıkana kadar atamaların yapılmasının engellememek için üniversiteler atama yapabilecektir. Merak edilen tüm ayrıntılar ise norm kadro yönetmeliği ile açıklığa kavuşacaktır. Bu düzenlemeden sonra üniversitelerin öğretim elemanı alımı için ilana çıkmasında engel kalmamıştır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum