1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Öğretim Görevlilerinin Memuriyete İçin Çalışma Süreleri
Öğretim Görevlilerinin Memuriyete İçin Çalışma Süreleri

Öğretim Görevlilerinin Memuriyete İçin Çalışma Süreleri

Danıştay 12. Dairesi önüne gelen dosyada öğretim görevlilerinin diğer memuriyetlere geçiş yapabilmeleri için minimum 2 sene çalışmaları gerektiğine karar verdi.

A+A-

Memur ve Akademik Personel Ayrımı 
Üniversitelerde öğretim görevlisi olarak çalışan kimseler talepte bulundukları takdirde diğer memurluklara geçiş yapabilmektedirler. Bu geçişin nasıl yapılacağına ilişkin tebliğler ise Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmiş durumdadır. Nitekim 2009 yılında 1 Seri Nolu Kamu Personel Tebliği’nde 2 yıl çalışmış olma şartı getirilmişti. Sonradan bu madde Danıştay 12. Dairesi tarafından iptal edilse de Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu bu kararı iptal etmiş ve 2 yıl süresi yeniden yürürlüğe sokulmuştu. 

Danıştay 12. Dairesi önüne gelen bir dosyada ise kişinin 1998 ile 2000 yılları arasında 1 yıl 8 ay 11 gün boyunca öğretim görevlisi olarak çalıştığı tespit edilmiştir. 2 yılı doldurmadığı gerekçesiyle de memuriyete geçişine izin verilmemiştir. Danıştay 12. Dairesi ise yaptığı inceleme neticesinde akademik personellerin devlet memurluğundan ayrı bir statü olduğunu vurgulamıştır. Öğretim görevlisinin asil olarak çalışıyor olmasının diğer memurlar statüsünde olduğunu göstermeyeceğini ifade eden Danıştay dolayısıyla ilgili tebliğe göre 2 yıllık bekleme süresinin olduğuna karar verdi. Bu nedenle de memur olarak atanmasının mümkün olmadığı karara bağlanmış oldu. 

Danıştay 12. Dairesi tarafından verilen bu karara itiraz hakkı bulunuyor. Dava daireleri kuruluna gönderilecek olan bu dosyaya Danıştay son noktayı koyacaktır. Bu aşamadan sonra hak ihlali bulunup bulunmadığı AYM tarafından incelenecektir. Eğer buradan da bir netice alınamaz ise son olarak AİHM’e başvuru yapılabilir. Ancak Danıştay tarafından verilecek son karar ile emsal bir karar oluşturulmuş olacaktır. Bundan sonra diğer dosyalarda idare mahkemelerinin bu emsal karara uymaları gerekmektedir. 

Netice itibariyle öğretim görevlisi olan ve diğer memuriyetlere geçiş yapmayı planlayan kimselerin 2 yıllık çalışma şartına özellikle riayet etmeleri gerekmektedir. Aksi takdirde çok az bir süreyle dahi mağduriyet yaşanması söz konusu olabilir. bu konuda uzman hukukçulardan hukuk desteği alınmasında da fayda bulunduğunu unutmadan eklemek gerekir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.