1. HABERLER

  2. HABER

  3. Öğretim Üyesi Alımı İçin Yabancı Dil Şartı Kanuna Aykırı
Öğretim Üyesi Alımı İçin Yabancı Dil Şartı Kanuna Aykırı

Öğretim Üyesi Alımı İçin Yabancı Dil Şartı Kanuna Aykırı

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi öğretim üyesi alım ilanında aranan yabancı dil şartı mevzuata uygun mudur?

A+A-

MYO Öğretim Üyesi Alımı
Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi tarafından doğu Beyazıt, Patnos ve sağlık meslek yüksekokullarına öğretim üyesi alımı için ilana çıkılmıştır. Ders verecek öğretim üyesi alımı için yabancı dil şartı olarak en az 50 puan almış olmak istenmiştir. Bu şart mevzuata uygun mudur?

09 Kasım 2018 tarihli Resmi Gazete ile "Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi Sınav İle Giriş Sınavlarına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik" yayımlanmıştır. Bu yönetmeliğe göre üniversiteler, YÖK onayı olmadan öğretim görevlisi ve araştırma görevlisi ilanına çıkabilecektir. 

Bu hükme dayanarak Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi tarafından 09 Ağustos 2019 tarihli Resmi Gazete'de ilan yayınlanmıştır. İlanda MYO’lara alım yapılırken öğretim görevlilerinden yabancı dil sınavından en az 50 puan alınması şartı beklenmiştir. Ancak ilgili yönetmelik gereğince meslek yüksekokullarına öğretim görevlisi alımı yapılırken sadece belirli kadrolarda yabancı dil şartı aranabileceği belirtilmiştir. İlanda belirtilen kadrolar ise yabancı dil şartı aranan kadrolardan değildir. Bu yüzden yabancı dil şartı aranması yasaya aykırıdır. 

Düzeltme Yapılmalıdır
Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi tarafından yayınlanan ilan maalesef ki yasaya aykırıdır. İlana başvuruların kabul edilmesi, sürecin devam etmesi halinde mağduriyetlere sebep olacaktır. Çünkü bu haliyle ilana başvuracak olan aday sayısı oldukça sınırlıdır. Pek çok adayın başvuru imkanı da elinden alınmıştır. Bu adaylar söz konusu ilanı yargıya taşımaları halinde iptalini sağlayabilir. Bu ise tüm sürecin boşa ilerlemesi anlamına gelir. Konu buralara gelmeden önce ilan iptal edilerek yenisi yayımlanmalıdır. Yeni ilanda ise yabancı dil şartı aranmamalıdır. 

Üniversiteler tarafından ilgili mevzuata aykırı ilanları ara ara görmekteyiz. Bazıları baştan fark edilerek düzeltilirken, bazıları ise sonradan fark edilerek mağduriyetlere yol açıyor. Üniversiteleri bu konuda dikkatli olmaya davet ediyoruz. Gerekli hukuki desteği alarak ilanların yayınlanması daha doğru olacaktır. Böylece mağduriyetlere yol açılmaz ve akademik personel alımı süreci gereksiz yere uzamaz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum