‘Öğretmen Açığı Kapatılmalıdır, Eğitimde Köklü Reformlar Şarttır.’

‘Öğretmen Açığı Kapatılmalıdır, Eğitimde Köklü Reformlar Şarttır.’

CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal eğitim sorunlarının pansumanla çözülmeyeceğini söyleyerek öğretmen açığının kapatılmasını istedi.

Pansumanlarla Olmaz Reform Şart
Milli Eğitim yasası TBMM ‘de görüşülürken CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal söz alarak açıklamalarda bulundu. AK Partinin eğitim konusunda samimi olduğunu söyledi. Okula başlama yaşının 7 yıl önce AK Partinin teklifi ile 60 aya indirildiğini hatırlattı. O dönem kendilerinin savunduğu 69 aya çıkarılması içinse şu anda mecliste düzenleme yapılıyor. Bu yüzden bundan sonraki eğitim alanında değişiklikler yapılacağı zaman mecliste eğitimcilerin ve sendikaların olmasını istedi. 

Eğitim alanda sürekli olarak pansuman yapılması sorunu çözmez, köklü değişiklikler yapılmalıdır. Her bakan değişimi ile sınavlarda, eğitimde değişime gidilemez. 

Öğretmenlerin Sorunları
Aile birliği sağlanamayan, mutsuz olan öğretmen öğrencilerine de yararlı olamaz. Milletvekilleri arasında nasıl ki ayrım yoksa, öğretmenler arasında da olmamasını istedi. Öğretmenlerin kendi arasında rencide edilmesine neden olduğunu belirtti.

Sözleşmeli öğretmenin tayine gidememe, aile birliğini sağlayamama gibi sorunları vardır. ücretli öğretmenler ise yaz döneminde çalışamadıkları için ücret alamazlar. Bir yıl çalıştıktan sonra ikinci yıl iş garantisi yoktur. Diğer yandan mesleki ve teknik eğitim öğretmenleri atanamamaktadır. Son 18 yılda 997 öğretmen atanmıştır ve 87 bin öğretmen atanamamıştır. 

120 bin öğretmen açığı olmasına rağmen neden atama yapılmadığı soruldu. Halkı kandırmak yerine bir an önce öğretmen ataması yapılarak açığın kapatılması gerekir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.